Koszty leczenia cudzoziemców sięgają niekiedy 100 tys. zł. PFS pyta, jak będą rozliczane świadczenia
Szpitale udzieliły pomocy nieubezpieczonym cudzoziemcom, ale “napotkały trudności w rozliczeniu udzielenia świadczeń tychże pacjentów" - pisze PFS. W niektórych przypadkach koszty udzielonych świadczeń sięgają ponad 100tys. zł.

Polska Federacja Szpitali zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia “o zajęcie stanowiska w sprawie rozliczenia udzielania świadczeń zdrowotnych osób przebywających na terenie Polski, niebędących obywatelami Polski, nieposiadających ważnego ubezpieczenia z kraju z jakiego pochodzą”.
Pieniądze za leczenie cudzoziemców - czy szpitale je otrzymają?
Jak zaznaczył prezes Polskiej Federacji Szpitali, prof. dr med., dr n. med. Jarosław J. Fedorowski, dotyczy to na przykład obywateli Ukrainy czy Gruzji, którzy trafili do szpitali na hospitalizacje.
“Została im udzielona fachowa pomoc, ale szpitale napotkały trudności w rozliczeniu udzielenia świadczeń tychże pacjentów. W niektórych przypadkach kwoty sięgają ponad 100tys. złotych” - napisał prezes PFS.
“Prosimy o zajęcia stanowiska, gdyż w naszej ocenie może to rodzić skutki wobec pozostałych pacjentów przy szybko rosnących kosztach stałych oraz zmiennych np. zakupu leków czy sprzętu potrzebnego do realizacji świadczeń” - napisano.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Medycy na granicy: w strefie stanu wyjątkowego ludzie umierają, a my nie możemy im pomóc
Straż Graniczna do medyków chcących pomagać imigrantom: świetna inicjatywa, zapraszamy do szpitali
Źródło: Puls Medycyny