Koszmar niedzielnej nocy
Aż trzy czwarte pracowników ma kłopoty z zasypianiem w niedzielę.
W sondażu przeprowadzonym przez jobpilot/Monster wzięło udział ponad 24 tys. specjalistów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Zapytano ich, czy myśl o nadchodzącym tygodniu przeszkadza im zasnąć w niedzielną noc. Okazało się, że aż 42 proc. ankietowanych zdarza się to co tydzień, a 17 proc. odpowiedziało, że całkiem często, parę razy w miesiącu. Z kolei 19 proc. skarży się na jakość snu tylko wtedy, gdy realizuje jakiś duży projekt. Nie ma takiego problemu 22 proc. ankietowanych.
Badanie pokazało, że stres związany z pracą najczęściej odczuwają Węgrzy, Brytyjczycy i Amerykanie. Odpowiednio 58, 53 i 51 proc. przedstawicieli tych nacji ma problemy z zaśnięciem w nocy z niedzieli na poniedziałek. W najmniejszym stopniu dotyczy to zaś pracowników w Hiszpanii, Danii i Norwegii.
Renata Janus, marketing director jobpilot.pl i monsterpolska.pl, wskazuje, że są proste sposoby na zredukowanie stresu w pracy i zniwelowanie bezsenności. Radzi koncentrować się nie na trudnościach zawodowych, lecz na tym, co idzie dobrze. Przypomina też o zrobieniu listy rzeczy do wykonania, co pozwoli zaoszczędzić sporo energii i czasu. A najbardziej wyeksploatowanych i sfrustrowanych zachęca do wzięcia urlopu.
A jeśli mimo to nadal będziemy cierpieć na bezsenność z powodu pracy?
— Wówczas warto przemyśleć swoją sytuację. Może konieczna jest zmiana firmy lub zawodu — zastanawia się Renata Janus.
Dodajmy, że według amerykańskich badań najwięcej wylewów i zawałów zdarza się w poniedziałki rano, kiedy po weekendzie wracamy do swoich biur.

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MK