Kopeć: przyczyną braku leków była trwająca wiele lat presja cenowa
EMA trafnie diagnozuje, że przyczyną braku leków była trwająca wiele lat presja cenowa. Rozwiązaniu tych problemów powinna służyć racjonalna polityka zakupowa państwa. Jakich jeszcze innych mechanizmów oczekuje branża, wyjaśnia w rozmowie z Pulsem Farmacji Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków, wyjaśnia, że EMA w ostatnim czasie wydała poradnik dla pacjentów i personelu medycznego mówiący o tym, jak postępować w przypadku braków leków.
Kopeć: presja cenowa przyczyną braku leków
Prezes Kopeć zaznacza, że EMA trafnie diagnozuje, iż przyczyną braku leków była trwająca wiele lat presja cenowa. - Agencja jako receptę na rozwiązanie tych problemów wskazuje stosowanie racjonalnej polityki zakupowej państwa - mówi.
Ekspert wskazuje, na czym ta racjonalna polityka powinna polegać.
Podkreśla również, że obecnie trzeba się skupić na takich mechanizmach wsparcia, które realnie będą powodowały, że więcej leków i substancji czynnych będzie produkowanych w Polsce i w Europie.
Jednym z instrumentów, który ma służyć temu celowi, mógłby być proponowany przez Krajowych Producentów Leków partner bezpieczeństwa lekowego.
Zapraszamy do oglądania. Materiał został zarejestrowany podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu (6-8 września 2022 r.).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Producenci leków: Europa potrzebuje autonomii lekowej - konieczne wsparcie produkcji API
Źródło: Puls Medycyny