Kontrowersyjny traktat pandemiczny: kraje będą musiały rezerwować leki i szczepionki na rzecz WHO?
Według wstępnego projektu porozumienia, które powstaje pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia, rządy państw mogą być zmuszone do rezerwowania leków i szczepionek na rzecz WHO w celu ich dystrybucji w biedniejszych krajach. Ma to zapobiec powtórzeniu sytuacji z czasu pandemii COVID-19.

Jedna z najważniejszych propozycji zawartych w projekcie porozumienia to konieczność rezerwowania 20 proc. testów, leków, szczepionek i innych produktów leczniczych na rzecz najbiedniejszych krajów.
Wygląda również na to, że projekt będzie zawierał kontrowersyjny zapis, wzywający do uchylenia praw własności intelektualnej podczas pandemii, co zdaniem zwolenników takiego rozwiązania umożliwiłoby szybszy dostęp do ratujących życie leków i szczepionek. Branża farmaceutyczna jest temu przeciwna.
Projekt zachowuje również wcześniejsze przepisy, zgodnie z którymi firmy farmaceutyczne mogłyby zostać zmuszone do ujawnienia szczegółów wszelkich zamówień publicznych na szczepionki i leczenie podczas globalnych sytuacji kryzysowych.
W projekcie wzywa się również do stworzenia nowego globalnego łańcucha dostaw i sieci logistycznej WHO, aby zapewnić lepszą i bardziej sprawiedliwą dystrybucję środków zaradczych, a także globalnego systemu odszkodowań za szkody poszczepienne.
Porozumienie, powszechnie znane jako traktat pandemiczny, zostało sporządzone przez państwa członkowskie WHO i przejdzie teraz przez długi proces negocjacji, zanim zostanie sfinalizowane.
Rozmowy na temat projektu rozpoczną się 27 lutego i mają trwać do 2024 r. Państwa członkowskie uzgodniły, że traktat będzie prawnie wiążący dla tych, którzy go podpiszą, ale nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób będzie to egzekwowane.
Źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/draft-who-pandemic-deal-pushes-equity-avoid-covid-failure-2023-02-01/
PRZECZYTAJ TAKŻE: Świat jest nieprzygotowany na kolejne pandemie [RAPORT IFRC]
Źródło: Puls Medycyny