Konkurs Supertalenty w Medycynie 2020 rozstrzygnięty!
Kto zdobył pierwsze miejsce w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020? Kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce wyróżnionych medyków? Zapraszamy do oglądania finału Supertalentów, który w tym roku odbywa się w nietypowej formule.
Ideą przewodnią organizowanego od 2012 r. konkursu Supertalenty w Medycynie jest wyróżnienie liderów młodego pokolenia lekarzy, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom będą nadawać ton polskiej medycynie i systemowi ochronie zdrowia w najbliższych latach. Laureatów tegorocznej edycji wyłoniła kapituła składająca się z 10 specjalistów różnych dziedzin medycyny.
Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie mogliśmy świętować finału konkursu podczas uroczystej gali tak jak w ubiegłych latach. Dlatego z każdym finalistą połączyliśmy się w wirtualnej scenerii. O komentarz poprosiliśmy też zwycięzcę ubiegłorocznej edycji Supertalentów i członka kapituły - prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Piotra H. Skarżyńskiego.
Zapraszamy do oglądania - poznajmy śmietankę młodych medyków!
Kandydaci do tytułu Supertalenty w Medycynie byli oceniani w trzech kategoriach:
- osiągnięcia naukowe (m.in. granty, stypendia, publikacje, nagrody);
- zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej (m.in. działalność charytatywna, związkowa, w stowarzyszeniach);
- perspektywy dalszego rozwoju (szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach).
Decyzją kapituły zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został dr hab. n. med. i n. o zdr. Paweł Balsam z I Kliniki Kardiologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM. Poza działalnością naukową i dydaktyczną, najważniejsza jest dla niego praktyka kliniczna. Samodzielnie przeprowadza zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca, również w czasie burzy elektrycznej. Skąd takie zainteresowania?
„Decyzję o wyborze specjalizacji z kardiologii podjąłem, gdy kończyłem studia. Zawsze chciałem leczyć pacjentów nie tylko zachowawczo, ale również mieć możliwość leczenia zabiegowego. W tamtym czasie w obszarze elektrofizjologii działało ok. 30 samodzielnych operatorów. Moimi mentorami w zakresie zabiegowego leczenia zaburzeń rytmu serca byli dr n. med. Piotr Lodziński i dr n. med. Edward Koźluk. Jest to metoda terapii, która fascynuje mnie jako lekarza ze względu na możliwość połączenia zabiegu operacyjnego ze złożoną diagnostyką różnicową” – powiedział w rozmowie z „Pulsem Medycyny” tegoroczny zwycięzca.
W terapii zaburzeń rytmu serca wyzwaniem jest zidentyfikowanie pacjentów z niemym migotaniem przedsionków. Dr Paweł Balsam był zaangażowany w projekt NOMED-AF, którego celem było opracowanie sytemu pozwalającego wykryć we wczesnej fazie nieme migotanie przedsionków (Atrial Fibrilation, AF) w grupie pacjentów 65 plus.
„Z zebranych przez nas informacji wynika, że dotychczasowe dane dotyczące migotania przedsionków nie są do końca wiarygodne. Do tej pory sądziliśmy, że wśród osób powyżej 65. roku życia odsetek tych z niemym migotaniem przedsionków wynosi kilka do kilkunastu procent. Okazało się, że sięga on nawet 20 proc. Jest to niezwykle ważna informacja, ponieważ migotanie i zaawansowany wiek znacznie podwyższają ryzyko udaru” - wskazał dr hab. Balsam.
Zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie 2020 jest również wielkim zwolennikiem wykorzystania w praktyce klinicznej oraz reorganizacji ochrony zdrowia narzędzi telemedycznych. Jak podkreśla, kardiologia jest właśnie tą dziedziną, do której telemedycyna wkroczyła niezwykle dynamicznie – z korzyścią dla pacjentów, ponieważ nowoczesne technologie z powodzeniem wspomagają monitorowanie ich stanu zdrowia.
Finaliści konkursu Supertalenty w Medycynie 2020:
Oto finałowa dziesiątka (a właściwie jedenastka, ponieważ głosami kapituły na 8. miejscu znalazło się dwóch lekarzy) tegorocznej edycji konkursu:
1. Dr hab. n. med. i n. o zdr. Paweł Balsam
2. Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych
3. Prof. dr hab. n. med. Ewelina Anna Szczepanek-Parulska
4. Dr hab. n. med. Piotr Donizy
5. Dr hab. n. med. i n. o zdr. Mateusz Krystian Hołda
7. Dr n. med. Katarzyna Nessler
8. Dr n. med. Mateusz Puślecki
9. Dr n.med. w zakresie biologii medycznej Michał Ordak
10. Dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska
Wyróżnienie wstępem do błyskotliwej kariery
W ubiegłorocznej edycji Supertalentów w Medycynie pierwsze miejsce zdobył prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Piotr H. Skarżyński.
„Wyróżnienie, jakie otrzymałem w zeszłorocznej edycji organizowanego przez redakcję „Pulsu Medycyny” konkursu Supertalenty w Medycynie jest dla mnie niezwykle ważne. Stanowiło wyraz docenienia przez członków kapituły wieloletniej pracy. Ponadto, w moim osobistym odczuciu było potwierdzeniem dobrze wybranej zawodowej drogi i zwieńczeniem podejmowanych od wczesnej młodości wysiłków. Dodatkowo zwycięstwo w konkursie zmotywowało mnie do dalszej działalności naukowej i dydaktycznej” – mówi prof. Piotr H. Skarżyński.
Profesor podkreśla, że w ostatnim czasie to praca nauczyciela akademickiego sprawia mu ogromną satysfakcję.
„Aktualnie jestem promotorem już dziewiątego przewodu doktorskiego. Działalność dydaktyczna jest dla mnie również szansą na zbudowanie zespołu współpracowników, na co dzień pracujących w kilkunastu różnych ośrodkach w Polsce i na świecie. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego jak istotne jest przekazywanie wiedzy młodym medykom i wspieranie ich intelektualnego rozwoju. Takie podejście do pracy ze studentami przekazał mi mój ojciec prof. Henryk Skarżyński, który sam spotkał na swojej drodze wielu wspaniałych nauczycieli, z których doświadczenia mógł czerpać. Staram się przekazać młodym adeptom medycyny to, co dla mnie jest ważne w życiu naukowym, klinicznym i wyczulić na pewne sytuacje jakie mogą ich spotkać w późniejszej praktyce lekarskiej. Nasi pacjenci bardzo często wymagają interdyscyplinarnej opieki i na to właśnie chciałbym zwrócić uwagę moich studentów. Podobne przesłanie mam dla tegorocznych laureatów konkursu Supertalenty w Medycynie. Jako lekarze i naukowcy powinni patrzeć na swoją aktywność zawodową szeroko, uwzględniając perspektywę współpracujących z nimi osób z innych niż lekarska profesji” – radzi młodym medykom.
W ocenie prof. Skarżyńskiego organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny” konkurs jest dla młodego pokolenia naukowców szansą na przebicie się w świecie medycyny. „Zaistnienie w krajowym środowisku jest oczywiście bardzo ważne, ale prawdziwa weryfikacja następuje na międzynarodowych zjazdach towarzystw naukowych. Zaprezentowanie swoich dokonań na polskim gruncie może więc stanowić pierwszy krok w kierunku nawiązania współpracy z zagranicznymi ośrodkami” – zauważa profesor.
Więcej komentarzy członków kapituły konkursu w artykule Supertalenty w Medycynie – poznajmy śmietankę młodych medyków.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Redakcja