Konkurs Supertalenty w Medycynie 2018 rozstrzygnięty! [WIDEO + FOTORELACJA]
Dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, profesor nadzwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Supertalenty w Medycynie 2018”.
Konkurs "Supertalenty w Medycynie 2018" przyciągnął rekordową liczbę kandydatów. W szranki stanęło kilkudziesięciu lekarzy i absolwentów kierunków pokrewnych medycynie z ośrodków akademickich i szpitali klinicznych w całej Polsce. Zgłoszenia zostały zaprezentowane członkom jury, którzy oceniali dorobek naukowy kandydatów, ich zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej oraz perspektywy dalszego rozwoju.
W skład kapituły weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny:
- prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii metabolicznej,
- prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa,
- prof. Jacek Szaflik, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
- prof. Mieczysław Walczak, krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej,
- dr hab. n med. Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi,
- prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii,
- prof. Zbigniew Bartuzi, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego,
- prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii,
- prof. Leszek Czupryniak, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,
- prof. Krzysztof Tomaszewski, zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie 2017,
- lek. Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej,
- Agata Łapińska z Polpharmy.
„Praca jurorów tegorocznego konkursu była wyjątkowo trudna, ale przyjemna. Z jednej strony musieliśmy zmierzyć się z rekordową liczbą zgłoszeń, z drugiej — wszyscy kandydaci mogli pochwalić się imponującymi, innowacyjnymi osiągnięciami i sukcesami na wielu polach” — mówi prof. Mirosław Wielgoś, który uczestniczy w kapitule konkursu już kolejny rok.
Dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski Supertalentem 2018
Po zsumowaniu wszystkich punktów wyłoniono dziesięciu laureatów. Zwyciężył dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, profesor nadzwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym obszarem zainteresowań naukowych zwycięzcy konkursu jest kardiologia inwazyjna.
„Wiadomość o zwycięstwie w konkursie Supertalenty w Medycynie 2018 była dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem, tym bardziej że aplikacja do konkursu nie była moim pomysłem. To uczelnia, w której pracuję, podjęła taką decyzję. I sam fakt, że byłem reprezentantem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego był dla mnie dużym wyróżnieniem. Wieść, że znalazłem się w gronie finalistów, bardzo mnie uradowała. Poczułem się dowartościowany. W codziennym zabieganiu często nie zwracamy uwagi na ilość pracy, jaką wykonujemy. Potem, gdy z jakichś względów pokusimy się o podsumowanie zawodowego dorobku, widzimy, że za nami tytaniczna praca na różnych polach. Cieszy fakt, gdy ktoś potrafi to docenić” — nie krył radości zdobywca pierwszego miejsca w naszym plebiscycie.
PRZECZYTAJ WYWIAD ze zwycięzcą Supertalentów w Medycynie 2018 >> Od początku studiów chciałem się zająć kardiologią interwencyjną
Finał plebiscytu odbył się 6 czerwca w restauracji Villa Foksal w Warszawie.
„Supertalenty w Medycynie to bardzo ważny konkurs, który zrobił na mnie duże wrażenie. Wśród finalistów są m.in. naukowcy, którzy wrócili do Polski z zagranicy. To ważne, by utalentowanym lekarzom stwarzać przyjazne warunki do pracy i rozwoju w rodzimym kraju” — powiedział prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który był gościem gali rozdania nagród.
Wśród dziesiątki finalistów konkursu przeważali w tym roku kardiolodzy, których było aż czterech.
„Byłem pod ogromnym wrażeniem, słuchając, jak dużym dorobkiem naukowym mogą pochwalić się wszyscy finaliści konkursu. Dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z medycyną, osoby dziś nagrodzone mogą stanowić wzór do naśladowania” — podkreślił dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy.
Wszyscy finaliści otrzymali w nagrodę roczną e-prenumeratę „Pulsu Medycyny”, kosmetyki marki EOS, perfumy Jo Malone London oraz kosmetyki marki Shecell, ufundowane przez firmę Celther. Dodatkowo zdobywca pierwszego miejsca otrzymał voucher na weekendowy pobyt dla dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu Sielanka nad Pilicą.
Pozostali laureaci konkursu „Supertalenty w Medycynie 2018”
1) Dr hab. n. med. Filip Szymański, kierownik Pracowni Prewencji Chorób Sercowo-Naczyniowych I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To jeden z najprężniej rozwijających się młodych naukowców, zajmujących się prewencją chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest autorem blisko 150 pełnotekstowych prac naukowych, 46 rozdziałów w podręcznikach naukowych, redaktorem bądź autorem 6 podręczników naukowych oraz autorem 62 doniesień naukowych, prezentowanych na kongresach. Kierował międzynarodowymi i krajowymi projektami badawczymi oraz brał udział w licznych projektach naukowych.
2) Dr hab. n med. Marcin Krawczyk - jest kierownikiem Laboratorium Chorób Metabolicznych Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ordynatorem w Klinice Hepatologii, Gastroenterologii i Endokrynologii Saarlandzkiego Uniwersytetu Medycznego w Homburgu w Niemczech. Prowadzi badania naukowe, które mają na celu wykrycie genetycznych czynników ryzyka wystąpienia chorób wątroby i układu pokarmowego. Ma na swoim koncie m.in. wykrycie pierwszego znanego genu związanego z powstawaniem marskości wątroby u dorosłych.
3) Dr n. med. Maciej Nowacki - jest adiunktem w Katedrze Chirurgii Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz młodszym asystentem w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Należy do grona najaktywniejszych młodych lekarzy klinicystów w specjalności chirurgia onkologiczna nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Do najważniejszych zakresów działania kliniczno-naukowego dr. Nowackiego należą: leczenie rakowatości otrzewnej, zabiegi małoinwazyjne ze szczególnym wyróżnieniem laparoskopii w chirurgii kolorektalnej i nowotworów żołądka, chirurgii paliatywnej.
4) Dr n. med. Błażej Misiak, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Genetyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jego zainteresowania dotyczą genetycznych i epigenetycznych uwarunkowań schizofrenii, immunologii i immunogenetyki schizofrenii, predykcji rozwoju psychoz u osób z grup ryzyka, roli wydarzeń traumatycznych w rozwoju i przebiegu zaburzeń psychotycznych. Praktykuje jako psychiatra, jest także w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej.
5) Paula Mosińska, doktorantka w Zakładzie Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi badania naukowe, których celem jest scharakteryzowanie wpływu tłuszczów i kwasów tłuszczowych na motorykę jelit i występowanie dolegliwości bólowych w modelach zwierzęcych oraz określenie zależności pomiędzy rodzajem spożywanych kwasów tłuszczowych a występowaniem objawów u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. W najbliższym czasie pracę naukową będzie kontynuowała w Australii.
6) Dr hab. n med. Anna Szpakowicz, adiunkt w Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jej zainteresowania kliniczne obejmują w szczególności intensywną opiekę kardiologiczną, choroby krążenia płucnego i echokardiografię. W pracy naukowej dr Szpakowicz koncentruje się na patogenezie chorób układu krążenia i czynnikach wpływających na rokowanie pacjentów. Od 2006 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
7) Dr n. med. Maciej Wybraniec, I Oddział Kardiologii, Zakład Kardiologii Inwazyjnej Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z zespołem sercowo-nerkowym, ostrymi zespołami wieńcowymi u osób młodych, migotaniem przedsionków.
8) Lek. Magdalena Woźniak, pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Ma pod swoją opieką dzieci leczone przeszczepieniem komórek krwiotwórczych. Opiekuje się także nieuleczalnie chorymi pacjentami Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Współorganizowała zespół Hospicjum Perinatalnego.
9) Dr n. med. Alicja Kalinowska, adiunkt w Zakładzie Neurochemii i Neuropatologii Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, prowadzi także szeroką działalność edukacyjną na terenie całego kraju, propagując wiedzę na temat SM wśród lekarzy i pacjentów. Jej praca naukowo-badawcza skupia się wokół problematyki neuroimmunologii i neuropatologii stwardnienia rozsianego oraz chorób pokrewnych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska