Koniec z fuzjami gigantów na rynku farmaceutycznym? Amerykański urząd antymonopolowy bierze pod lupę rynek leków
Amerykański urząd nadzoru antymonopolowego (Federal Trade Commission) uważa, że obecny proces kontroli dużych fuzji farmaceutycznych nie działa. Zmiany w podejściu do fuzji mogą wywołać efekt mrożący w przypadku dużych transakcji farmaceutycznych.

Od marca 2021 r. amerykańska agencja FTC współpracuje ze swoimi międzynarodowymi odpowiednikami w celu udoskonalenia procesów antymonopolowych w branży farmaceutycznej. Ostatecznie agencje prawdopodobnie przyjmą podejście holistyczne, które może zniechęcić do zawierania transakcji średniej i dużej wielkości, napisał 17 czerwca analityk Berenberga, dr Zhiqiang Shu.
Fuzje firm hamują innowacyjność?
FTC zaniepokoiła się konsolidacją w branży biofarmaceutycznej i rosnącą siłą rynkową dotychczasowych liderów poprzez fuzje i przejęcia. Eksperci przekonują, że ich skala nie napędza innowacji w branży farmaceutycznej.
Obecnie małe firmy dostarczają około 70 proc. nowych produktów farmaceutycznych.Tymczasem badania wykazały, że po fuzjach nakłady połączonych firm na badania i rozwój spadają, zauważył Arti Rai z Duke University. Budzi to obawy, że duże fuzje mogą być „zabójczymi przejęciami”, w których nabywca hamuje innowacyjność, wykupując konkurencję.
FTC chce również przeanalizować wpływ proponowanych fuzji na innowacje w całej branży, nie tylko na badania i rozwój w łączących się firmach. Agencja wskazała na przykład, że jeśli fuzja zmniejszy liczbę dużych firm farmaceutycznych, które mogłyby być potencjalnymi nabywcami nowych technologii od startupów biotechnologicznych, to ta transakcja może z kolei wpłynąć na dostępność kapitału dla startupów. Mogłoby to dać połączonej firmie siłę i motywację do wykluczenia innych podmiotów z rynku, zniechęcając w ten sposób do inwestycji.
Związek między koncentracją na rynku farmaceutycznym a rosnącymi cenami leków
Eksperci wyrazili również obawy dotyczące zwiększonej siły przetargowej dużych firm w negocjacjach cen leków. Jeśli połączona firma posiada ważny produkt w swoim portfolio, może wymusić wyższe ceny. Wiele badań wskazuje na silny związek między koncentracją na rynku a rosnącymi cenami leków. Amerykański urząd nadzoru antymonopolowego niedawno zakwestionowała kilka głośnych fuzji szpitali, argumentując, że w efekcie podniosą one ceny i obniżą jakość opieki.
Jeśli obecne stanowisko FTC w sprawie fuzji szpitali jest jakimkolwiek wskaźnikiem kierunku, jaki obierają amerykańscy regulatorzy, to można się spodziewać, że zarówno urząd antymonopolowy, jak i amerykański Departament Sprawiedliwości prawdopodobnie będą kwestionować duże fuzje w sektorze biofarmaceutycznym.
Źródło: fiercepharma.com
ZOBACZ TAKŻE: 10 najbardziej dochodowych firm farmaceutycznych w 2021 r. Zarobiły prawie 150 mld dolarów
Źródło: Puls Medycyny