Kongres PTK po raz drugi w historii odbędzie się online
„Serce nie zaczeka” — to myśl wprowadzająca do wrześniowego spotkania kardiologów. - Chcemy, by tegoroczne motto mobilizowało zarówno środowisko medyczne, jak i naszych pacjentów, aby kontakt na linii lekarz-pacjent był jak najszybszy — wyjaśnia prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w rozmowie zapowiadającej wydarzenia kongresu kardiologów.

Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, kierownikiem Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii, prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2019-2021).
We wrześniu odbędzie się jubileuszowy, bo XXV Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W jakiej formule?
Z uwagi na nieprzewidywalność sytuacji epidemicznej, kongres odbędzie się online. Przyznam, że zastanawialiśmy się nad tradycyjną formułą spotkania, ponieważ wszyscy jesteśmy stęsknieni kontaktów osobistych, rozmów w kuluarach. Jednak mając na uwadze doświadczenia ubiegłoroczne, gdy po liście z apelem ministra zdrowia do środowiska lekarskiego, musieliśmy zmieniać formułę kongresu ze stacjonarnego na online tydzień przed wydarzeniem, postanowiliśmy nie ryzykować podobnych problemów. Mamy nadzieję, że tegoroczny kongres, choć znów w przestrzeni wirtualnej, przyciągnie licznych uczestników. Dodam, że udział w nim będzie bezpłatny.
Przed rokiem kongres PTK okazał się rekordowy pod względem frekwencji.
To prawda. Zwykle w kongresach PTK bierze udział do 5 tys. uczestników. Rok temu, właśnie za sprawą faktu, że spotkaliśmy się wirtualnie, było nas blisko cztery razy tyle. Dzięki formule, która pozwala uczestnikom na udział w sesjach online z dowolnego miejsca, także w tym roku spodziewamy się rejestracji co najmniej kilkunastu tysięcy osób. Część sesji będzie skierowana nie tylko do kardiologów, ale także do lekarzy innych specjalności — diabetologów, neurologów, internistów, lekarzy rodzinnych. Będą to sesje poświęcone częstym chorobom, jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca.
Ile sesji jest w planie?
Łącznie odbędzie się ponad 100 sesji w ciągu 4 dni (22-25 września), w których weźmie udział ok. 300 wykładowców. Motywem przewodnim XXV Międzynarodowego Kongresu PTK będzie hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, zaś jego mottem: „Serce nie zaczeka”. Zdajemy sobie sprawę, że z powodu pandemii koronawirusa wielu chorych zwlekało ze zgłoszeniem się do lekarza lub wezwaniem pogotowia. Wielu pacjentów nie mogło także skontaktować się osobiście z kardiologiem w przychodni, a hospitalizacje planowe były przekładane. Już wiemy, że śmiertelność w chorobach sercowo-naczyniowych wzrosła w 2020 r. o prawie 17 proc.! To najwięcej ze wszystkich obszarów chorobowych. Chcemy zatem, by tegoroczne motto mobilizowało zarówno środowisko medyczne, jak i naszych pacjentów, aby ten kontakt na linii lekarz-pacjent był jak najszybszy.
Podczas kongresu nie zabraknie też sesji poświęconych kardiologii w COVID-19, w tym ostrym stanom kardiologicznym, powikłaniom kardiologicznym po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Wybitni eksperci przedstawią osiągnięcia naukowe oraz nowości technologiczne i farmakologiczne w zakresie leczenia chorób układu krążenia. Studio, z którego będzie transmitowana część wykładów mieści się Poznaniu, mieście, które będzie tegorocznym gospodarzem kongresu. Zaplanowane są m.in. satelitarne sympozja, organizowane przez poszczególne asocjacje i sekcje PTK. W trakcie kongresu zostaną także ogłoszeni tegoroczni laureaci nagród naukowych Towarzystwa oraz nazwy firm, którym corocznie przyznajemy tytuły Przyjaciela i Partnera polskiej kardiologii.
Będą akcenty jubileuszowe?
Jak najbardziej. Pierwszy Międzynarodowy Kongres PTK odbył się 1997 r. w Warszawie i od tego czasu, co roku we wrześniu spotykamy się na kolejnych edycjach. Przez ten czas kardiologów z całej Polski gościły ośrodki w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu czy Krakowie. Chcemy przypomnieć tamte kongresy, ludzi, którzy je organizowali. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do osób, które brały udział w poprzednich kongresach, by zechciały podzielić się swoimi wspomnieniami. Na zdjęcia i wspomnienia czekamy pod adresem: [email protected]
Kongresy pamięta się m.in. przez pryzmat wytycznych, które są ogłaszane w ich trakcie. Czy podczas obecnego będą przedstawione nowe wytyczne postępowania w jakichś jednostkach chorobowych?
Pod koniec sierpnia odbędzie się kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), zresztą także w formule wydarzenia online. Podczas tego kongresu zostaną ogłoszone nowe wytyczne, m.in. dotyczące postępowania w niewydolności serca oraz u pacjentów z wadami zastawkowymi. W trakcie kongresu PTK postaramy się je omówić i przybliżyć polskim lekarzom. Tradycyjnie też wytyczne ESC zostaną przetłumaczone i opublikowane w zeszytach „Kardiologii Polskiej” w późniejszym czasie.
W 2019 r. przejął pan ster rządów w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym. Podczas kongresu w Poznaniu nastąpi symboliczna zmiana warty na tym stanowisku. Pana kadencja przypadła na burzliwe czasy pandemii.
Owszem, nieco żartobliwie można powiedzieć, że to była prezesura w wersji online. Bardzo tego żałuję, ale takie mamy czasy. Mimo trudności, staraliśmy się szybko dostosować do sytuacji, organizować dużo konferencji i webinariów online. Szybko wydaliśmy zalecenia, jak w dobie COVID-19 postępować z pacjentami, którzy doznali zawału, z pacjentami wymagającymi echokardiografii czy jak diagnozować i leczyć niewydolność serca w warunkach pandemii. Dość intensywnie pracowaliśmy naukowo, czego pokłosiem są liczne publikacje. Podczas XXV Kongresu PTK przekażę symboliczną pałeczkę prof. Przemysławowi Mitkowskiemu. Odbędą się wybory prezesa elekta podczas walnego zgromadzenia delegatów. Mamy dwóch silnych kandydatów: prof. Roberta Gila i prof. Rafała Dąbrowskiego.
Podsumowując, zapowiada się bardzo ciekawy kongres. Mamy nadzieję, że planowane atrakcje zarówno naukowe, jak i jubileuszowe skłonią lekarzy do licznego udziału w kongresie.
Źródło: Puls Medycyny