Konferencja Printed Health: Wstęp do druku 3D
9 kwietnia 2016, Aula ASP, Plac Matejki 13, Kraków

Printed Health jest największą w Polsce konferencją o druku przestrzennym w medycynie. W czasie wydarzenia wystąpią lekarze, naukowcy oraz praktycy technologii, przybliżając możliwości druku. Przedstawione zostaną rozwiązania z zakresu stomatologii, chirurgii, ortopedii oraz zagadnienia umożliwiające poznanie zasad działania techniki, jakości, precyzji i użyteczności otrzymywanych wydruków.
Konferencja Printed Health: prelegenci
Do prelegentów należą dr Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, z zespołu prof. A. Maciejewskiego, który dokonał przełomowego przeszczepu twarzy z użyciem modeli 3D; zespół naukowców i inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz firmy Materials Care (wcześniej Bioimplant) opracowujących implanty kości, które będą mogły być stosowane u ludzi a także zespół czołowych ekspertów druku 3D w Polsce w tym Prof. Grzegorz Budzik z Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Przemysław Siemiński z Politechniki Warszawskiej.
Wstęp do druku 3D: dla kogo?
Na konferencję zapraszamy wszystkich praktyków medycyny, zainteresowanych wprowadzaniem do praktyki lekarskiej rozwiązań coraz szerzej wykorzystywanych w najlepszych ośrodkach w Europie i na świecie. Wykorzystanie technologii druku 3D, jako niesamowicie elastycznego narzędzia, może znacząco ułatwić i uatrakcyjnić dla pacjenta proces leczenia.
Wydarzenie wzbogacone będzie o mini targi z pokazami druku. Eksperci z branży technologicznej odpowiedzą na pytania i zaprezentują wydruki używane w medycynie. Wystawcy pokażą sprzęt specjalistyczny jak i konsumencki, wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych, na potrzeby ortopedii oraz do tworzenia modeli w chirurgii. Zaprezentujemy sprzęt takich marek jak DWS, enVisiontec, Object30 OrthoDesk, Zortrax, 3D kreator.
Rejestracja, informacja prelegentach oraz program dostępne są na stronie Konferencje.printedhealth.com
Sesja 1. WSTĘP DO DRUKU 3D
• Metody druku 3D. Dr Przemysław Siemiński (Politechnika Warszawska)
• Metody obrazowania, skanery 3D. Prof. Sławomir Miechowicz (Politechniki Rzeszowskiej)
• Wady i zalety precyzyjnych metod druku 3D. Prof. dr hab. Grzegorz Budzik (Politechnika Rzeszowska)
Sesja 2 PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE cz I
CHIRURGIA:
• Zastosowanie druku 3D w rozległych zabiegach regionu głowy i szyi. Dr. Łukasz Krakowczyk (Centrum Onkologii w Gliwicach)
• Wykorzystanie modeli trójwymiarowych w planowaniu skomplikowanych zabiegów
(wykładowca przedstawiony wkrótce)
STOMATOLOGIA:
• Praktyczne zastosowania druku 3D w stomatologii. Maciej Patrzałek, Solveere.
• Implanty i korony stomatologiczne wytwarzane przy użyciu druku 3D (wykładowca przedstawiony wkrótce)
Sesja 3 PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE cz II
ORTOPEDIA I IMPLANTY KOŚCI:
• Wytwarzanie litych i porowatych implantów tytanowych metodą SLM. Mgr inż. Bartłomiej Wysocki (Politechnika Warszawska, firma Materials Care)
• Modelowanie implantów dopasowanych do potrzeb pacjenta z wykorzystaniem danych z mikrotomografii. Mgr inż. Karol Szlązak (Politechnika Warszawska, Materials Care)
• Polimerowy/ceramiczny kompozyt do regeneracji ubytków kości u zwierząt. Dr inż. Michał Woźniak (Politechnika Warszawska, wice prezes Materials Care)
• Spersonalizowane gorsety ortopedyczne. Mgr Zuzanna Łąpieś (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: opr. maj