Konferencja „Polityka lekowa”: Szczepienia dla dorosłych – nadal niedoceniane narzędzie profilaktyki [RELACJA]
Druga debata w ramach 9. edycji konferencji „Polityka lekowa” została poświęcona szczepieniom zalecanym osobom dorosłym, szczególnie tym z grup ryzyka jak kobiety w ciąży, seniorzy oraz pracownicy ochrony zdrowia.
Najnowsza edycja konferencji „Polityka lekowa” w związku pandemią SARS-CoV-2 i ograniczeniami, z którymi zmaga się nie tylko ochrona zdrowia, przyjmie formułę debat online. Dyskusje ekspertów będą moderowały dziennikarki „Pulsu Medycyny”. Relacja z każdej z debat pojawi się nie tyko na łamach „PM”, ale również w formie wideo na naszej stronie internetowej www.pulsmedycyny.pl.
O ile zasadności szczepień ochronnych w przypadku dzieci i młodzieży powszechnie się nie kwestionuje – choć oczywiście z niepokojem obserwujemy aktywność ruchów antyszczepionkowych – o tyle nadal niewystarczające wydają się wiedza i świadomość społeczna dotyczące szczepień zalecanych osobom dorosłym. Tymczasem warto pamiętać, że szczepionka podana w dzieciństwie, nie gwarantuje trwałej odporności. Ponadto, z populacji ogólnej można wyodrębnić grupy podwyższonego ryzyka, w których już uchodząca za względnie niegroźną chorobę grypa może przebiegać z poważnymi powikłaniami. W tym kontekście najczęściej wymienia się seniorów, kobiety w ciąży lub w wieku prokreacyjnym, chorych przewlekle i pracowników ochrony zdrowia oraz innych sektorów publicznych np. edukacji.
Udział w dyskusji wzięli:
- prof. dr hab. n. med. Anna Skoczyńska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków,
- dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny oraz krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego,
- lek. Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej oraz rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Debatę moderowała red. Emilia Grzela, dziennikarka „Pulsu Medycyny”.
Zapraszamy do oglądania wideorelacji na stronie www.pulsmedycyny.pl już 7 lipca 2020 r.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG