Konferencja “Polityka lekowa”. Jak przekonać Polaków do szczepień?
Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zaufanie do idei szczepień? Co wiemy na temat szczepionek przeciwko SARS-CoV-2? Między innymi o tym dyskutowali zaproszeni przez „Puls Medycyny” eksperci podczas debaty „Nauka kontra antyszczepionkowcy: jak przekonać Polaków do szczepień?”.
Zaproszenie do wirtualnego studio przyjęli:
- dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
- dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie;
- Mariusz Błaszczyk z Fundacji Urszuli Jaworskiej;
- Juliusz Krzyżanowski, mecenas z kancelarii Baker McKenzie.
W dobie pandemii COVID-19 temat szczepień ochronnych, już wcześniej wywołujący spore emocje, stał się szczególnie gorący. Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są naszą szansą na powrót do względnej normalności, ale nadal nie wszyscy Polacy ufają w ich skuteczność i bezpieczeństwo.
„Badania nad skutecznością poszczególnych preparatów stosowanych w szczepieniach przeciwko SARS-CoV-2 nadal trwają. Czy może pojawić się taka mutacja koronawirusa, przed którą te już dostępne nie będą chroniły wystarczająco? Tak, ale nawet jeśli tak się stanie, mamy możliwość szybkiej na to reakcji” – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Eksperci starali się również rozwiać pozostałe wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa preparatów, szczepień dzieci i młodzieży oraz wskazać właściwe ich zdaniem metody zachęcania Polaków do zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2.
Zapraszamy do obejrzenia całości debaty!
POLECAMY TAKŻE inne debaty, które odbyły się w ramach 11. konferencji “Polityka lekowa”:
Choroby cywilizacyjne: krajobraz w trakcie i po pandemii
Konferencja “Polityka lekowa”. Wyzwania systemowe w leczeniu alergii w Polsce
Źródło: Puls Medycyny