Konferencja „Polityka lekowa”. Choroby rzadkie i autoimmunologiczne – jak usprawnić ich diagnostykę oraz leczenie? [WIDEO]
Kolejna debata w ramach 9. edycji organizowanej cyklicznie przez „Puls Medycyny” konferencji „Polityka lekowa” była poświęcona zabezpieczeniu leczenia pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i rzadkimi.
Najnowsza edycja konferencji „Polityka lekowa” w związku pandemią SARS-CoV-2 i ograniczeniami, z którymi zmaga się nie tylko ochrona zdrowia, przyjmie formułę debat online. Dyskusje ekspertów będą moderowały dziennikarki „Pulsu Medycyny”. Relacja z każdej z debat pojawi się nie tyko na łamach „PM”, ale również w formie wideo na naszej stronie internetowej www.pulsmedycyny.pl.
Choroby rzadkie i autoimmunologiczne mają przewlekły charakter i dotykają w zasadzie każdego aspektu życia chorego. Zagadania dotyczące lepszego dostępu do leczenia, skuteczniejszej i szybszej diagnostyki oraz potrzeby skoordynowanej i całościowej opieki nad chorymi eksperci omówili na przykładzie idiopatycznego włóknienia płuc, nieswoistych zapaleń jelit atopowego zapalenia skóry. Rozmowa zaczęła się od informacyjnego updatu dot. Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Miał powstać najpóźniej do 30 czerwca – na jakim etapie są dziś prace opracowującego dokument zespołu?
O konieczności poprawy opieki nad pacjentami ze schorzeniami z obu grup dyskutowali:
- prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
- Dr Gabriela Sujkowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie
- Joanna Parkitna, p.o. dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
- Minister Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
- Prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii — Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii.
- dr hab. n. med. Wojciech Piotrowski, prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z Kliniki Pneumonologii i Alergologii i Katedry Chorób Wewnętrznych.
Dyskusję moderowała red. Emilia Grzela.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG