Konferencja “Polityka lekowa”. Choroby cywilizacyjne: krajobraz w trakcie i po pandemii
Jakie zmiany w programach lekowych dla pacjentów z NZJ i astmą ciężką bierze pod uwagę Ministerstwo Zdrowia? Czy leczenie biologiczne tych schorzeń będzie mogło trwać dłużej niż obecnie? Jak na sytuację pacjentów wpłynęła pandemia COVID-19? To tylko wybrane wątki poruszone w trakcie debaty zorganizowanej przez “Puls Medycyny”.
Debata odbyła się w ramach 11. edycji konferencji „Polityka lekowa”, zorganizowanej przez “Puls Medycyny”. W dyskusji wzięli udział:
- prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego,
- dr n med. Aleksandra Kucharczyk, adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie,
- dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego,
- Przemysław Bonek, główny specjalista w Wydziale Refundacyjnym w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia
Dyskusję prowadziła red. Ewa Kurzyńska, “Puls Medycyny”.
Podczas debaty eksperci omówili sytuację pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalanymi jelit oraz astmą ciężką. Pacjenci z najcięższymi postaciami tych schorzeń mają szansę na leczenie biologiczne, które jest dostępne w ramach programów lekowych. Leki te pozwalają im na powrót do normalnego życia: podjęcie nauki lub pracy, zaangażowanie w życie rodzinne i społeczne. Niestety, mimo że leczenie lekami biologicznymi jest skuteczne, to z powodu ograniczeń administracyjnych musi zostać przerwane po określonym czasie.
„Dla chorych z NZJ przerywanie leczenia biologicznego i ponowne włączanie do programu lekowego, może prowadzić do zmniejszenia skuteczności terapii, pogorszenia stanu zdrowia i niepotrzebnych, radykalnych operacji np. usunięcie jelita” – podkreśliła podczas debaty prof. Grażyna Rydzewska.
Sytuacja jest niemniej trudna dla pacjentów z astmą ciężką, dla których brak leczenia biologicznego grozi ponownym zaostrzeniem choroby. Dlatego zarówno lekarze, jak i środowiska pacjenckie apelują do MZ o zmianę w zapisach programów lekowych. Czy resort zdrowia bierze to pod uwagę? Jeżeli tak, to kiedy? Jak dostęp do nowoczesnego leczenia przekłada się na życie chorych, ale też redukcję tzw. kosztów społecznych, które generują NZJ i astma ciężka? – to tylko wybrane wątki dyskusji, która odbyła się w trakcie debaty. Więcej w relacji wideo z tego wydarzenia.
Zapraszamy do oglądania!
Źródło: Puls Medycyny