Konfederacja Lewiatan: treść ostrzeżeń w reklamach leków jest zbyt długa
Pracodawcy z Konfederacji Lewiatan chcą doprecyzowania przepisów w sprawie reklamy produktów leczniczych. Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego trafiły właśnie uwagi do projektu rozporządzenia, które reguluje tę kwestię. Na co zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan?

Pracodawcy z Konfederacji Lewiatan w stanowisku skierowanym do GIF zwracają uwagę, że treść ostrzeżeń stosowanych w reklamie produktów leczniczych skierowanej do publicznej wiadomości jest zbyt długa, a tym samym jej odczytanie w sposób zrozumiały może być niewykonalne w czasie 8 sekund.
Pracodawcy chcą skrócenia treści ostrzeżeń dla reklam leków
Konsekwencją tego może być przedłużenie czasu odczytania treści ostrzeżeń ponad 8 sekund, co zajmie 1/3 czasu przewidzianego na emisję reklamy – zwraca uwagę Konfederacja i postuluje o skrócenie treści ostrzeżeń dla reklam audiowizualnych i dźwiękowych.
Jednocześnie stowarzyszenie pracodawców podkreśla, że wymóg stosowania w każdej nowej wersji reklamy innego z ostrzeżeń nakłada na działy marketingu firm farmaceutycznych konieczność weryfikowania treści pozostałych reklam w ramach portfolio reklamowanych produktów. Wątpliwości Konfederacji budzi to, który z podmiotów będzie odpowiedzialny za realizację powyższego obowiązku: podmioty gospodarcze, które zlecają prowadzenie reklamy, czy też poszczególne osoby, które są odpowiedzialne za opracowanie treści rozpowszechnianego przekazu marketingowego.
“Nowa wersja reklamy” leków. Tu też są wątpliwości
Doprecyzowania wymaga również pojęcie „nowa wersja reklamy”. Czy przewidziany w Projekcie wymóg „nowej wersji reklamy” odnosi się do zmiany formy prowadzenia reklamy, np., gdy już jest emitowana reklama w formie wizualnej z jedną wersją ostrzeżenia, to wymagane jest, aby ta sama reklama, ale w formie audiowizualnej zawierała inną wersję ostrzeżenia? - pyta Konfederacja Lewiatan i postuluje o doprecyzowanie tego przepisu w celu jego jednoznacznej realizacji.
“W naszej ocenie zasadnym jest wydłużenie okresu przejściowego ponad obecnie wskazany maksymalnie 6-miesięczny termin dostosowania dotychczasowych reklam. Uważamy go za zbyt krótki w stosunku do rzeczywistych mechanizmów planowania, produkcji i emisji kampanii reklamowych. Podmioty odpowiedzialne będą zmuszone wycofywać zaakceptowane już reklamy produktów leczniczych, ponieważ nie będą one spełniały wymogów Projektu. Wycofanie się z zawartych już umów wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, które będą musieli pokryć przedsiębiorcy, a które nie zostaną przewidziane w zakończonych już procesach budżetowania na kolejny rok kalendarzowy” – czytamy w stanowisku Konfederacji Lewiatan.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec z tradycyjną reklamą leków? “Big pharma” szuka nowych rozwiązań marketingowych
Źródło: Puls Medycyny