Kolejna uczelnia uruchamia kierunek lekarski. Medyków chce kształcić Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska planuje uruchomienie wydziału medycznego. Senat uczelni już podjął uchwałę w tej sprawie. Teraz zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać jeszcze minister edukacji i nauki.

- 29 września Senat Politechniki Wrocławskiej zdecydował o utworzeniu wydziału medycznego na uczelni.
- Kierunek lekarski miałby ruszyć już w roku akademickim 2023-2024.
- Naukę na wydziale medycznym w pierwszym roku ma rozpocząć 60 studentów.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs przekonuje, że uczelnia ma dobre zaplecze, by ruszyć z takim wydziałem. Jak czytamy na stronie internetowej uczelni, w ocenie prof. Wójsa uczelnia ma już silne podstawy: matematykę, fizykę, chemię, a do tego nauki społeczne. Wokół nich chce rozwijać dziedziny, gdzie stosuje się rozwiązania techniczne.
Badania okołomedyczne na Politechnice już są
- Tak właśnie funkcjonują największe uczelnie techniczne w Europie i na świecie - przekazuje prof. Wójs i podkreśla, że już teraz na Politechnice Wrocławskiej prowadzonych jest sporo badań okołomedycznych. Od 2017 roku uczelnia realizuje w tym zakresie ponad 100 grantów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kosikowski: kształcimy rekordową liczbę lekarzy, a MZ “obcina” miejsca w specjalizacjach deficytowych
Od przyszłego roku akademickiego naukę na kierunku lekarskim będzie mogło zacząć 60 osób. Studia będą prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami.
Jak przekazuje uczelnia, otwarcie nowego wydziału na PWr to odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się niemal wszystkie szpitale w Polsce, ale też szansa na rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu. Nad projektem utworzenia wydziału przez kilka ostatnich miesięcy pracował zespół ekspertów. W czwartek Senat Politechniki Wrocławskiej pozytywnie zaopiniował wniosek w tej sprawie.
Uczelnia chce współpracować ze szpitalami
Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami, z którymi wkrótce zostaną podpisane właściwe porozumienia. Kadrę naukową stanowić będą w znacznej części lekarze ze stopniami i tytułami naukowymi. W październiku 2023 r. naukę na nowym wydziale ma rozpocząć 60 studentów.
Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego przez PWr musi wydać jeszcze minister edukacji i nauki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samorząd lekarski chce weryfikować kwalifikacje niektórych absolwentów medycyny
W Wołominie powstanie szkoła medyczna. “Reakcja na zapotrzebowanie rynku pracy”
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: OPR. KL/PW