Kolejna odsłona „RZS: Dołącz do działania”
Platforma www.rzsdolaczdodzialania.pl, to kompendium wiedzy na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Nowy serwis jest kolejną odsłoną ogólnoświatowej kampanii rozpoczętej w 2013 r., która w Polsce otrzymała honorowy patronat prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii.
Z badań wynika, że jeden na trzech polskich pacjentów deklaruje konieczność poprawy relacji między chorym a reumatologiem. Dlatego właśnie w naszym kraju działania w ramach platformy „RZS: Dołącz do działania” skupione są na opracowaniu i wprowadzeniu programu, który pozwoli pacjentom lepiej zarządzać procesem leczenia. Głównym celem działań jest edukacja pacjentów i lekarzy w budowaniu relacji opartej na efektywnej współpracy, w celu opracowania długoterminowego planu leczenia.
Chorzy, którzy mają plan leczenia, prawie dwukrotnie częściej są pozytywnie nastawieni do życia i przyznają, że są dobrze leczeni. „Relacja pacjent-lekarz, w której osoba chora ma wpływ na własne leczenie, reumatolog pyta ją o przebieg choroby i wspólnie ustalają dalsze kroki, pozwala szybciej osiągnąć założone efekty leczenia RZS” – mówi Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych Chorych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Użytkownicy platformy mają możliwość bezpłatnego pobrania przydatnych materiałów w wersji pdf. Można je wydrukować i wziąć ze sobą na wizytę u reumatologa. W związku z tym, że inicjatywa „RZS. Dołącz do działania” realizowana jest z udziałem ekspertów z obszaru reumatologii, można mieć pewność, że przygotowane materiały pełne są sprawdzonych i rzetelnych informacji. Na platformie można znaleźć między innymi:
• Indywidualny scenariusz dyskusji: „Jak rozmawiać z lekarzem. Poradnik dla pacjenta”, który pomoże przygotować się do kolejnej wizyty.
• Quiz sprawdzający wiedzę o RZS pomagający określić, czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe działania, które można podjąć we współpracy z lekarzem, by lepiej kontrolować przebieg choroby.
• Listę organizacji pacjentów działających w ramach społeczności RZS.
• Zestaw aktualnych materiałów na temat RZS, pozwalający pacjentom odkryć różne aspekty choroby.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA