Kobieta w ciąży może sama wykonać KTG
Pregnabit to mobilne urządzenie do wykonywania KTG, które z pomocą telemedycyny pozwala na badanie dobrostanu płodu w dowolnym miejscu i czasie. Innowacyjne rozwiązanie nagrodzono 7. miejscem w konkursie Złoty Skalpel 2018, organizowanym przez "Puls Medycyny".
Każdego roku na całym świecie 2,6 mln dzieci rodzi się martwych. Większość przypadków dotyczy krajów słabo lub średnio rozwiniętych. Mimo to w Polsce nawet 3 na 1000 dzieci przychodzi na świat nieżywe. Jednymi z głównych, bezpośrednich przyczyn są niedotlenienie i niedokrwienie płodu, będące konsekwencją patologii ciąży. Przynajmniej części tych tragedii można zapobiec przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi do monitorowania dobrostanu płodu. Podstawowym narzędziem, jakie wykorzystuje się w tym celu, jest badanie kardiotokograficzne (KTG), polegające na równoczesnym zapisie częstości akcji serca płodu i czynności skurczowej macicy oraz opcjonalnie tętna matki i ruchów płodu. Aparaty KTG należą do podstawowego wyposażenia szpitali i gabinetów ginekologicznych, jednak pacjentki mogą korzystać z nich wyłącznie w trakcie wizyt u lekarza lub hospitalizacji przy pomocy personelu medycznego.

KTG także w domu
„W odpowiedzi na potrzebę zwiększenia dostępu do monitorowania dobrostanu płodu, firma Nestmedic opracowała pierwsze na świecie mobilne urządzenie KTG Pregnabit, które zapewnia możliwość przeprowadzania badania samodzielnie przez kobietę, w dowolnym miejscu i czasie. Urządzenie jest zintegrowane z platformą telemedyczną, za pośrednictwem której zapisy KTG trafiają do wykwalifikowanego personelu medycznego w Medycznym Centrum Telemonitoringu, który ocenia je 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i reaguje natychmiastowo w przypadku stwierdzenia zagrożenia” - wyjaśnia lek. Ligia Kornowska, prezes zarządu Medycznego Centrum Telemonitoringu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, która aktualnie pełni funkcję prezesa zarządu Nestmedic S.A.
Mobilne KTG - korzyści nie tylko dla pacjentek
System Pregnabit może być wykorzystywany przez wszystkie kobiety będące w trzecim trymestrze ciąży, jest jednak szczególnie przydatny pacjentkom ze stwierdzonymi patologiami, m.in.
- nadciśnieniem indukowanym ciążą,
- cukrzycą ciążową,
- hipotrofią płodu niewymagającą hospitalizacji
- z wywiadem obciążonym poronieniem lub obumarciem płodu w poprzednich ciążach.
Stosowanie systemu Pregnabit przynosi korzyści nie tylko pacjentkom. Może być korzystne także dla lekarzy i położnych, którzy zyskują dodatkowe narzędzie pracy i łatwy dostęp do wyników badań.
Rozwiązanie zostało wysoko ocenione przez kapitułę konkursu Złoty Skalpel 2018 i zajęło 7. miejsce.
ZOBACZ inne projekty nagrodzone w konkursie Złoty Skalpel 2018 >>
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska