Klaudiusz Gajewski: bronimy praw wszystkich farmaceutów, dbamy o łańcuchy dostaw leków na Ukrainę
Związek Zawodowy Pracowników Farmacji to jedyna organizacja, która ma na celu zrzeszanie wszystkich farmaceutów i osób, które dobrze życzą polskiej farmacji, niezależnie od miejsca w systemie – mówi Klaudiusz Gajewski, współzałożyciel i członek Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Członkami ZZPF pozostają zarówno pracownicy aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych, osoby, które pracują w instytucjach państwowych, prywatnych czy hurtowaniach farmaceutycznych.
Związek wspomaga farmaceutów na każdym polu
Jak wskazuje Gajewski, każda z tych grup ma swoje problemy i jest reprezentowana przez odpowiednie osoby z organizacji.
- Problemy pracowników farmacji są bardzo różne od podstawowych, jak te, kiedy pracownicy nie wiedzą, jak sporządzić umowę, na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu, po bardziej skomplikowane, jak badania kliniczne i związane z nimi sposoby wynagrodzenia farmaceutów. To dość wąska działka, a w badaniach bierze udział bardzo mało farmaceutów. Niemniej jednak jest ona bardzo istotna. Badania kliniczne przeprowadzane są w szpitalach, a kwestie finansowe wyglądają różnie. W większości przypadków sponsor albo główny badacz niekoniecznie chce się rozliczać z farmaceutami na takich samych zasadach, jak to się dzieje z lekarzami czy pielęgniarkami. Jest to krzywdzące dla tej grupy zawodowej – wyjaśnia.
Wszystkie te kwestie Związek rozwiązuje razem z działem prawnym.
- Jest to ochrona prawna, dostępna 24 godziny na dobę, dedykowana każdemu członkowi. W razie jakichkolwiek problemów mogą się zgłosić do tego działu, również w innych tematach, niekoniecznie związanych z pracą – podkreśla Gajewski.
ZZPF niesie pomoc w zakresie farmakologii na Ukrainie
- ZZPF angażuje się także w kampanię www.medicinestoukraine.com. Jest to ogólnoeuropejska akcja polegająca na zbieraniu środków na zakup leków, a następnie przekazywanie ich bezpośrednio na Ukrainę – wyjaśnia.
Dodaje: - W każdym europejskim kraju, w którym funkcjonuje Europejskie Stowarzyszenie Pracowników Farmacji (EPhEU), jest prowadzona taka kampania. Wszystkie zakupione z zebranych środków leki przechodzą przez Polskę, która jest najbliżej działań wojennych na Ukrainie.
- Mamy możliwość kupienia leków i dostarczenia ich na Ukrainę. Oczywiście wszystko dzieje się w rygorze farmaceutycznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ leki muszą być transportowane z zachowaniem całego ciągu zdarzeń. Ważne jest też to, żeby były to zakupy dedykowane i transport celowy – podkreśla.
PRZECZYTAJ TAKŻE: B. Chmielowiec w “Pulsie Systemu” o kulturze bezpieczeństwa pacjenta w placówkach medycznych
Źródło: Puls Medycyny