Kielce: oblegany kierunek lekarski, 30 chętnych na jedno miejsce
Kierunek lekarski i psychologia cieszyły się największą popularnością podczas pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tym roku uczelnia zwiększyła limity przyjęć na kierunek lekarski o 50 osób .
19 lipca władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podsumowały pierwszy etap rekrutacji. Jak poinformował Piotr Burda, rzecznik uczelni, na studia stacjonarne zarejestrowało się 7804 kandydatów, którzy dokonali 8901 wyborów kierunków (niektórzy wybierali więcej niż jeden kierunek). Na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się 7147 osób (przygotowanych było 3001 miejsc).

Kierunek lekarski najpopularniejszy na UJK - 30 chętnych na jedno miejsce
Największą popularnością cieszył się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce aplikowało ponad 30 chętnych.
– To bardzo dobry wynik w kontekście tego, że w tym roku zwiększyliśmy limity przyjęć na ten kierunek o 50 osób – powiedział prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor UJK.
Aby dostać się na kierunek lekarski, trzeba było mieć 159,67 punktów w procesie rekrutacji, co oznacza, że wynik matury na poziomie rozszerzonym ostatniej osoby przyjętej w ramach limitu nie mógł być niższy niż 78 proc. ( biologia) i 80 procent (chemia). Wynik na poziomie rozszerzonym z matematyki oscylował wokół 88 proc.
Epidemia COVID-19: od października studia w trybie stacjonarnym?
Rektor pytany o organizację studiów w nowym roku akademickim podkreślił, że uczelnia przygotowuje się do nauki w trybie stacjonarnym.
– Liczymy, że zajęcia odbywać się będą w tradycyjny sposób, w kontakcie. Z pewnością takie będą zajęcia praktyczne, laboratoryjne oraz seminaria. Wyniki badań wskazują, że kształcenie zdalne obniża jakość nauczania, dlatego przygotowujemy się do tradycyjnej formy realizacji dydaktyki – podkreślił prof. Głuszek.
Zaznaczył, że ostateczne decyzje w tej sprawie uzależnione będą jednak od aktualnej sytuacji epidemicznej i wytycznych resortu edukacji i nauki.
Druga tura rekrutacji na UJK rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 17 września.
Źródło: Puls Medycyny