Kary dla lekarzy za ordynację Neocate: PPOZ prosi o interwencję premiera. Jest reakcja
Jak informuje PPOZ, o analizę zasadności kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia i nakładanych kar na lekarzy za nieprawidłową ordynację mleka Neocate LCP zwrócił się do ministra zdrowia Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To reakcja na prośbę PPOZ o interwencję premiera.

Specjalna mieszanka mleka Neocate LCP w wielu przypadkach jest jedyną tolerowaną przez dzieci z bardzo ciężką alergią. Problem tkwi w tym, że od dwóch lat NFZ refunduje ją tylko do 18. miesiąca życia. Później zalecane jest inne mleko zastępcze. Tymczasem zdarzają się sytuacje, że dzieci go nie tolerują.
Część lekarzy rodzinnych ordynuje lek ze względu na korzyści dla pacjentów, a środowisko alarmuje, że w związku z tym NFZ zleca kontrole i nakłada na medyków kary. Takim działaniom stanowczo sprzeciwia się PPOZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: PPOZ ostro nakładaniu kar na lekarzy rodzinnych: krańcowo niemoralne
Refundacja Neocate: PPOZ prosi o interwencję premiera
W piśmie do premiera PPOZ zwróciło się o interwencję w sprawie - zdaniem organizacji - niezasadnych i pozbawionych podstaw prawnych działań NFZ.
“Ordynacja mleka Neocate LCP zamiast mleka Neocate Junior (dla pacjentów powyżej 1. roku życia) nie wynika z omyłki czy arbitralnego kaprysu lekarza, ale podyktowana jest doniosłymi względami medycznymi, które w przypadku wielu dzieci z ciężką postacią alergii na białko mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych wymaga zastosowania restrykcyjnej diety eliminacyjnej. W takich sytuacjach ordynacja mleka Neocate LCP jest bezwzględną koniecznością” - uzasadniają w piśmie lekarze PPOZ.
Reakcją na pismo jest prośba o analizę zasadności kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia i kar za nieprawidłową ordynację mleka Neocate LCP, z jaką do ministra zdrowia zwrócił się Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPO chce wyjaśnień od NFZ ws. lekarki, która dostała 160 tys. zł kary
PPOZ o Neocate: nasze stanowisko podzielają eksperci, naukowcy
– Cieszy nas reakcja ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, bo - jak się okazuje - nie tylko my oczekujemy pilnego podjęcia wskazanych przez nas działań. Nasze stanowisko podzielili również eksperci i gremia naukowe, m.in: Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci - komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.
– Oczekując na opinię konsultant krajowej w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej zastanawia tylko fakt, dlaczego nadal brakuje opinii-stanowiska konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej. Przecież temat ten dotyczy właśnie lekarzy medycyny rodzinnej. To właśnie na nich masowo nakładane są ogromne kary, i to oni stają przed ryzykiem wysokiej ceny, którą już teraz płacą za ratowanie życia najmłodszych pacjentów - zauważa Janicka.
Źródło: Puls Medycyny