Kardiologiczna innowacja w Stalowej Woli
Kardiolodzy ze szpitala w Stalowej Woli, Zbigniew Hyła i Jerzy Ozga, wykonali w miniony piątek dwa zabiegi wszczepienia nowego typu kardiowertera- defibrylatora Evera MRI. Jest to pierwszy przypadek wykorzystania tej generacji urządzeń ICD w woj. podkarpackim.
Metoda leczenia z wykorzystaniem urządzeń wszczepialnych ICD jest wykorzystywana
u pacjentów, u których pomimo leczenia farmakologicznego, nadal występuje ryzyko wystąpienia tzw. złośliwych zaburzeń rytmu serca, prowadzących nawet do zatrzymania krążenia. Wszczepialny kardiowerter-defibrylator to urządzenie ratujące życie, które ma za zadanie przywrócić sercu prawidłowy rytm.
Dotychczas pacjenci z wszczepionymi urządzeniami ICD byli pozbawieni możliwości korzystania z diagnostyki obrazowej metodą rezonansu magnetycznego. Powodem było silne oddziaływanie pola magnetycznego, które mogło zaburzać pracę urządzenia, a także negatywnie wpłynąć na samego pacjenta.
Innowacyjny system wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów Evera MRI można używać w warunkach obrazowania całego ciała metodą rezonansu magnetycznego. „To jest ta istotna różnica w porównaniu z urządzeniami, które na co dzień stosujemy” – mówi Mirosław Leśniewski, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
Pacjenci kardiologiczni często mają także inne schorzenia, m.in. neurologiczne i narządu ruchu. Evera MRI, w przeciwieństwie do standardowych kardiowerterów-defibrylatorów, których używamy na co dzień, daje im szanse na skorzystanie z diagnostyki obrazowej rezonansem magnetycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to dla nich szansa na precyzyjniejszą diagnozę w przyszłości” – dodaje lek. Zbigniew Hyła, który wykonywał zabieg.

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA