Kardiolodzy sprawdzają wpływ maratonu na zdrowie biegaczy
Przesiewowe badania kardiologiczne biegaczek, które startowały w maratonie, przeprowadzili specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejne badania zaplanowano po upływie 7-10 dni od biegu, którego dystans to ponad 42 km.
Badania objęły panie, które 15 sierpnia wystartowały w XXIV Maratonie Solidarności. Trasa biegu wiodła ulicami Trójmiasta. Jednak nim maratonki stanęły na linii startu przeszły badania kardiologiczne. Wykonano u nich szczegółowe badanie podmiotowe, przedmiotowe, EKG, echo serca i badania laboratoryjne, a także oceniano parametry wydolnościowe w badaniu ergospirometrycznym. EKG, echo serca i testy laboratoryjne powtórzono bezpośrednio po przekroczeniu przez biegaczki linii mety. Kolejne zaplanowano po upływie 7-10 dni od biegu.

Pexels
Akcję przeprowadzili pracownicy Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca oraz I Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pod przewodnictwem dr hab. Alicji Dąbrowskiej-Kugackiej i prof. Ewy Lewickiej. Kardiolodzy z GUMed już drugi raz podjęli się badania maratończyków. Dwa lata temu „pod lupę” wzięli mężczyzn. Celem projektu jest poznanie wpływu skrajnego obciążenia wysiłkiem fizycznym na układ sercowo-naczyniowy.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EK