Kabozantynib poprawia rokowania w raku wątrobowokomórkowym
Wprowadzone w maju 2021 roku zmiany w programie lekowym pozwalają na stosowanie u chorych na zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego immunoterapii. Leczenie to poprawia rokowania chorych i wydłuża ich życie o kolejne miesiące.
Rak wątrobowokomórkowy to nowotwór, którego przyczyny rozwoju są zróżnicowane. Do niedawna uważano, że za rozwój tego nowotworu odpowiedzialny jest głównie niewłaściwy styl życia, a szczególnie spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują jednak, że ryzyko występowania raka wątrobowokomórkowego zwiększają także inne czynniki, poza spożyciem alkoholu, np. niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.
W obliczu pandemii otyłości w populacji polskiej wydaje się, że rak wątrobowokomórkowy może stać się w najbliższych latach nowotworem znacznie częściej rozpoznawanym. Stąd też pojawiła się potrzeba aktualizacji programu lekowego i poszerzenia dostępu do nowoczesnych terapii w zaawansowanym raku wątrobowokomórkowym.
Wprowadzone w maju 2021 zmiany w programie lekowym pozwalają leczyć chorych z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym w drugiej linii immunoterapią. O korzyściach związanych ze stosowaniem nowych leków w programie “Oblicza Medycyny” dyskutowali:
- dr n. med. Joanna Streb, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz
- dr n. med. med. Leszek Kraj, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny