Już wiadomo, kiedy ruszą refundowane szczepienia przeciw HPV
Refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt ruszą w pierwszej połowie 2023 roku - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego - przekazał.

- Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia szczepienia przeciw HPV ruszą w w pierwszym półroczu br.
- Podanie szczepionki będzie w pełni refundowane przez NFZ.
- Resort zdrowia jest na etapie organizowania postępowania zakupowego szczepionek.
- Szczepienia przeciw HPV nie będą realizowana w ramach Kalendarza Szczepień Obowiązkowych, ale będą zalecane.
Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.
Dla kogo szczepionka przeciw HPV
– Szczepienia przeciw HPV nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, natomiast będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować - przekazał minister.
– Postępowanie zakupowe najprawdopodobniej ogłosimy w lutym. Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia - dodał.
Resort zapowiadał wcześniej, że szczepienia będą oferowane chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat.
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci: szczepienie przeciw HPV nie zastąpi cytologii - i odwrotnie
Źródło: Puls Medycyny