Jest wzór oświadczenia dla uchodźców potwierdzający prawo do opieki medycznej
Resort zdrowia opublikował wzór oświadczenia dla przybywających do Polski obywateli Ukrainy, które stanowi potwierdzenie prawa do świadczeń systemu opieki zdrowotnej. Uchodźcy będę musieli je przedstawić w polskich lecznicach.

Przypomnijmy, że ukraińscy uchodźcy w Polsce na mocy tzw. specustawy mogą otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę.
Jednak aby skorzystać z pomocy medycznej, przybywający do Polski będą musieli okazać specjalne oświadczenia. Jego wzór określono w rozporządzeniu opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
Ważne! Rozporządzenie określa wzory oświadczenia, jakie zgodnie z art. 50 ust. 6 ustawy można złożyć w celu potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku gdy nie jest możliwe uzyskanie poświadczenia tego prawa na podstawie dokumentu elektronicznego, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy lub przez przedstawienie dokumentu papierowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Projekt specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy przyjęty przez rząd. Gwarantuje im prawo do opieki zdrowotnej i edukacji
Projekt przewiduje dodanie dwóch wzorów, analogicznie jak w przypadku obecnych - dla osób składających oświadczenie we własnym imieniu oraz dla oświadczeń składanych przez przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego lub faktycznego w przypadku osób małoletnich oraz innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych.
Co zawiera oświadczenie:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania w Polsce,
- numer PESEL (jeśli posiada),
- dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument).
Jak poinformował we wtorek (5 kwietnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w naszych szpitalach przebywa ponad 2 tys. osób narodowości ukraińskiej, z czego tysiąc to dzieci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraska: już ponad 150 lekarzy z Ukrainy chce pracować w Polsce
Źródło: Puls Medycyny