Jest postęp w pracach nad dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Kiedy etap sejmowy?
Po wielu miesiącach wydaje się, że prace nad dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej są na finiszu. Resort zdrowia pochylił się nad dokumentem wspólnie z branżą farmaceutyczną, a ta pozytywnie ocenia wypracowane w nim zmiany. Czy oczekiwana regulacja zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w tej kadencji?
Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, przyznaje, że branży udało się pogłębić dialog w zakresie kształtu nowelizacji ustawy refundacyjnej z resortem zdrowia.
Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej będzie przyjęta jeszcze w roku 2023?
Przypomnijmy. Jeszcze na początku roku osiem organizacji zrzeszających podmioty branży farmaceutycznej skierowało do premiera i parlamentarzystów list otwarty z apelem o wstrzymanie prac nad tym projektem.
- Wiele kwestii, które do tej pory nas różniły, udało się wyjaśnić. Mamy jeszcze pewne zadania do odrobienia, ale za nami bardzo konstruktywne rozmowy, co pozwala wierzyć, że i w pozostałych obszarach uda nam się wypracować wspólne stanowisko - podkreśla Michał Byliniak.
Jak zaznacza nasz rozmówca, najtrudniejsze rozmowy dotyczyły procesu uzyskania refundacji i dostępności leków rzadkich. - Przed nami dyskusje m.in na temat dystrybucji leków oraz sytuacji tych, którym będzie się kończyła wyłączność rynkowa - wylicza.
Dyrektor Byliniak wskazuje, że w jego ocenie resort zdrowia dąży do tego, by regulacja została przyjęta jeszcze w tym roku.
Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny