Jaskra w gabinecie lekarza POZ – bezpłatne webinarium
aktualizacja: 10-03-2022, 11:23
Zapraszamy do obejrzenia bezpłatnego webinarium, podczas którego prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym w jaskrze.
Szacuje się, że w Polsce około miliona pacjentów cierpi na jaskrę, a ponad połowa z nich o tym nie wie. Rola lekarza POZ w diagnozowaniu jaskry jest nieoceniona, gdyż to właśnie wyczulenie lekarza pierwszego kontaktu na problematykę związaną z tą powszechnie występującą, podstępną i często nierozpoznaną, a w związku z tym nieleczoną jednostką chorobową jest w stanie zapewnić szybszą diagnostykę i pozwala wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Obejrzyj webinarium, którego gościem był prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik.
Podczas spotkania dowiesz się:
- Jak funkcjonuje zdrowe oko.
- Jak powstaje jaskra.
- Jakie są czynniki ryzyka jaskry.
- Jakie są rodzaje jaskry.
- Jak przebiega diagnostyka i leczenie jaskry.
- Jak zarządzać terapią farmakologiczną w jaskrze.
Prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik - specjalista w dziedzinie okulistyki, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Zainteresowania badawcze prof. Jacka Szaflika dotyczą m.in. chirurgii przedniego odcinka oka (m.in. leczenie zaćmy i jaskry), schorzeń rogówki i powierzchni oka, genetycznego podłoża chorób oczu oraz transplantologii. Jako pierwszy w Polsce wdrażał szereg nowych metod w mikrochirurgii oka. W 2008 roku jako pierwszy w Polsce wykonał przeszczep warstwowy tylny rogówki z zastosowaniem mikrokeratomu do wypreparowania płatka. W 2010 wykonał pionierski w kraju przeszczep blaszki granicznej tylnej rogówki (błony Descemeta). Ma ponadto największe w Polsce doświadczenie w stosowaniu lasera femtosekundowego w mikrochirurgicznym leczeniu zaćmy. Procedurę FLACS w leczeniu zaćmy wykonuje od 2012 roku.
W pracach badawczych zajmował się także takimi zagadnieniami jak dystrofia Fuchsa, stożek rogówki, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Zespół pod jego kierunkiem był jednym z dwóch z Polski (obok zespołu prof. Edwarda Wylęgały z Katowic), które brały udział w badaniach klinicznych REPARO. Badania miały na celu wykazanie działania rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu nerwów rhNGF w procesie leczenia naurotroficznego zapalenia rogówki. Zespół prof. Szaflika bierze także udział w badaniu Holocare zastosowania autologicznych komórek macierzystych rąbka rogówki w terapii niewydolności rąbka rogówki po oparzeniach powierzchni oka.

Źródło: Puls Medycyny