Jarosław Kaczyński z nagrodą Biologiczna Bzdura Roku 2022
Znamy już wyniki plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku 2022. Pierwsze miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, otrzymując 43,3 proc. głosów. Chodzi o wypowiedź Kaczyńskiego nt. alkoholizmu.

Plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku to niezależna inicjatywa mająca na celu popularyzowanie nauki, racjonalnego myślenia i weryfikowanie informacji. Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Sakowski, autor bloga “To tylko teoria”. Biolog śledzi wypowiedzi naukowców oraz znanych osób i piętnuje pseudonaukowe stwierdzenia z wielu dziedzin - biologii, chemii, medycyny, dietetyki czy psychologii.
Biologiczna Bzdura Roku 2022: znamy zwycięzcę
Pierwsze miejsce w najnowszym plebiscycie Biologiczna Bzdura Roku zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, otrzymując 3230 głosów (43,3%).
– Mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie, bo jeden krócej, a drugi dłużej - to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa - powiedział prezes PiS 5 listopada 2022 roku na spotkaniu z mieszkańcami Ełku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezes PiS o kobietach i dzietności. Cytuje "najlepszego specjalistę od alkoholizmu w Polsce"
Jak wyjaśnia Sakowski, choć kobiety - w porównaniu z mężczyznami - są bardziej podatne na alkohol w odniesieniu do jego stężenia i efektów fizjologicznych (mają przeciętnie więcej masy tłuszczowej, a mniej nietłuszczowej, w której alkohol jest rozprowadzany, są też statystycznie “mniejsze objętościowo” i niższa jest u nich aktywność enzymów metabolizujących etanol), to nie ma jednak danych potwierdzających tezę Jarosława Kaczyńskiego, że mężczyźni do popadnięcia w alkoholizm potrzebują średnio dwudziestu lat, a kobiety dwóch.
– Tak naprawdę główne czynniki zwiększające ryzyko uzależnienia się od alkoholu nie dotyczą płci, lecz zaburzeń psychicznych i doświadczeń z przeszłości - tłumaczy autor bloga “To tylko teoria”.
Przypomina, że to mężczyźni częściej nadużywają alkoholu - potencjalnie dlatego, że są bardziej narażeni na problemy zdrowia psychicznego. Inna hipoteza - nie wykluczająca tej pierwszej - odnosi się do płciowych różnic w ważnym dla funkcji odczuwania przyjemności i nagrody mezolimbicznym szlaku dopaminergicznym, jak i różnic w aktywności receptorów dopaminy.
Biologiczna Bzdura Roku 2022: na podium Ane Pilż i Justyna Socha
Drugie miejsce w plebiscycie przyznano Ane Piżl, celebrytce i aktywistce, która zdobyła popularność dzięki Instagramowi, a od niedawna także prowadzeniu programu „Miasto Kobiet”.
“Nagrodzono” jej wpis, że “płeć i orientacja to tak samo umowne tożsamości jak narodowość i wyznanie”.
“Płeć to fizyczna cecha biologiczna, a nie tożsamość, zaś orientacja to cecha psychologiczno-biologiczna” - czytamy na stronie totylkoteoria.pl.
Trzecią pozycję zajęła Justyna Socha, znana dotychczas z aktywizmu przeciwko programom szczepień ochronnych, a ostatnio zaangażowana także w walkę z transplantologią. W swoim komentarzu stwierdziła, że nie da się przeszczepić narządów od zmarłych dawców.
“Tymczasem nie jest to prawdą. Jeśli odpowiednio szybko pozyskane od zmarłego narządy umieści się we właściwych warunkach, mogą być one skutecznie przeszczepione” - czytamy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Propagator pseudomedycyny i antyszczepionkowiec Jerzy Z. stanie przed sądem
Źródło: Puls Medycyny