Janicka o kontrolach Funduszu w POZ: szukanie pieniędzy na siłę
Docierają do nas niepokojące sygnały o zmasowanych kontrolach dokumentacji medycznej pacjentów uprawnionych do świadczeń w podmiotach POZ. Dlatego chcemy wiedzieć, jakie są przesłanki działań podejmowanych przez NFZ? – pyta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Lekarze skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przekazanie informacji dotyczących liczby kontroli poziomu odpłatności za środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego – Neocate LCP w latach 2020-2022 oraz o nałożone kary umowne.
- Jak wyjaśnia prezes PPOZ Bożena Janicka, lekarze rodzinni informują o wzmożonych kontrolach. Zrzeszająca ich organizacja pyta więc Fundusz o podstawę prawną i cel kontroli.
- – Docierają do nas niepokojące sygnały o zmasowanych kontrolach dokumentacji medycznej pacjentów uprawnionych do świadczeń w podmiotach POZ. Dlatego chcemy wiedzieć, jakie są przesłanki działań podejmowanych przez NFZ? – komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.
POZ pod lupą Funduszu?
Temat kontroli poziomu odpłatności za Neocate LCP był wielokrotnie podejmowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o refundację mleka dla dzieci obarczonych ciężką alergią pokarmową. Jest on refundowany - ale tylko dla pacjentów, którzy nie ukończyli 12. miesiąca życia. Wbrew wskazaniom NFZ, część lekarzy rodzinnych - kierując się stanem pacjentów - rekomendowała im Neocate LCP.
PRZECZYTAJ TAKŻE: POZ dwóch prędkości - czy koordynacja to rozwiązanie dla małych placówek z terenów wiejskich?
– Nasilone kontrole budzą nasze wątpliwości i wymagają wyjaśnień prawnych. Jaka jest ich skala? Jak to wygląda w kraju? Jakich placówek dotyczy? Czy podstawowa opieka zdrowotna znów znalazła się „pod lupą“? A może to szukanie pieniędzy za wszelką cenę? – pyta Bożena Janicka.
PPOZ zwróciło się więc do prezesa NFZ z prośbą o przekazanie konkretnych danych. Oprócz liczby prowadzonych w powyższym zakresie kontroli w latach 2020-2022 (z uwzględnieniem ram czasowych i podziału na województwa), organizacja zwróciła się też o podanie wyników tych kontroli – sum nałożonych w tym okresie kar umownych.
– Uzyskanie tych danych przez PPOZ jest konieczne w związku z planowanymi spotkaniami, a także w związku z przygotowywanymi propozycjami zmian zasad refundacji w omawianym zakresie. W ocenie PPOZ wszystkie te informacje są informacjami publicznymi – podkreśla Bożena Janicka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedzielski o opiece koordynowanej: to milowy krok dla POZ
Źródło: Puls Medycyny