Jak szczepić dzieci z Ukrainy? Resort zdrowia przedstawił wytyczne
Dzieci do 19. roku życia, niezaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, które przybyły do Polski z Ukrainy, powinny zostać zaszczepione według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz). Ustala go lekarz kwalifikujący do szczepienia na podstawie Programu Szczepień Ochronnych na 2022 r. - podało Ministerstwo Zdrowia.

Rekomendacje dotyczące szczepienia ukraińskich dzieci resort zdrowia ustalił opierając się na stanowisku Zespołu ds. Szczepień Ochronnych. Ministerstwo Zdrowia wydało w tym celu uzupełnienie komunikatu z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie realizacji szczepień ochronnych u dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Uzupełnienie to zawiera wytyczne dotyczące sposobu realizacji szczepień u dzieci na podstawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 rok, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
Jak wyjaśnia resort, w przypadku braku szczepień u dziecka, rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Rekomenduje się wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski.
Resort wskazuje priorytetowe szczepienia
Za priorytetowe działania w ocenie Ministerstwa Zdrowia należy przyjąć:
- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia
- szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem
- szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO)
Wskazówki dla personelu medycznego
Ważne informacje dodatkowe:
- osoby pozostające na terenie naszego kraju ponad okres trzech miesięcy od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.
- w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień
- w przypadku dzieci hospitalizowanych o nieznanym statusie szczepienia należy ocenić stan uodpornienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby badaniem oceny poziomu przeciwciała anty-HBs
- nie zaleca się rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia
- prowadzenie dokumentacji szczepień dziecka zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, w tym dokumentowanie szczepień ochronnych w formie elektronicznej w e-karcie szczepień
- informacje dotyczące wyceny świadczenia oraz o sposobie rozliczenia za wykonane świadczenia będą przekazane za pośrednictwem NFZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy uchodźcy będą mogli w Polsce zaszczepić się przeciw COVID-19
Źródło: Puls Medycyny