Jak rozwiązania Comarch Healthcare mogą wspomóc udzielanie teleporad i zarządzanie danymi pacjentów? [WIDEO]
Jakie produkty przeznaczone dla podmiotów medycznych w swoim portfolio ma obecnie Comarch? W jaki sposób zostały sprofilowane – np. pod potrzeby mniejszych placówek podstawowej opieki zdrowotnej czy większych podmiotów wielospecjalistycznych? Między innymi o tym opowiedział w rozmowie z „Pulsem Medycyny” Marcin Romanowski, prezes Comarch Heatlhcare.
„Wszystkie nasze produkty zostały zgromadzone w rozwiązaniach chmurowych Comarch Hospital Cloud, e-Health Cloud, EHR Cloud, dzięki którym udało się nam kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby sektora medycznego: zarządzanie podmiotami medycznymi, poprzez telemedycynę aż po aplikacje wspierające pacjenta. Produkty Comarch Helathcare są dostosowane do wyzwań stojących przed wszystkimi placówkami ochrony zdrowia, niezależnie od ich rozmiaru czy specjalizacji” – powiedział Marcin Romanowski.
W rozmowie z „Pulsem Medycyny” prezes Comarch Healthcare opowiedział również bardziej szczegółowo o rozwiązaniach Optimed NXT i ComarchHelathNote oraz o procedurach bezpieczeństwa dotyczących danych pacjentów.
Jak odpowiednie oprogramowanie usprawnia pracę placówek medycznych?
Zarządzanie placówką medyczną, niezależnie od jej profilu i wielkości, wymaga koordynacji pracy wielu osób i sprawnej organizacji złożonych procesów. Każda przychodnia, szpital, pracownia specjalistyczna czy zakład opiekuńczo-leczniczy sprawuje opiekę nad zróżnicowanymi pacjentami, którzy wymagają indywidualnego podejścia. To samo dotyczy placówek medycznych – potrzebują odpowiedniego oprogramowania, dostosowanego do ich potrzeb, które będzie wspierać i usprawniać ich działalność.
Modułowy system HIS dla każdej placówki medycznej – Comarch Optimed NXT
W Comarch doskonale rozumiemy, że potrzeby placówek medycznych są bardzo zróżnicowane – tak samo jak pacjenci, nad którymi sprawują opiekę. Dlatego stworzyliśmy medyczny system informatyczny, który z łatwością dostosowuje się do ich wymagań, wielkości i struktury organizacyjnej – Comarch Optimed NXT. Optimed NXT to oprogramowanie, które posiada 6 modułów podstawowych i ponad 30 modułów specjalistycznych. Moduły podstawowe zapewniają sprawną obsługę kluczowych obszarów działań placówek medycznych. Są to:
- Rejestracja
- Przyjęcia do szpitala
- Hospitalizacja
- Gabinety lekarskie
- Zlecenia medyczne
- Rozliczenia z NFZ
Dodatkowe moduły specjalistyczne sprawiają, że Comarch Optimed NXT może zostać dopasowany do potrzeb absolutnie każdego podmiotu medycznego. Są to m.in.: EDM (elektroniczna dokumentacja medyczna), rehabilitacja (ambulatoryjna, szpitalna, domowa), blok operacyjny i porodowy, punkt pobrań, stomatologia, stacja dializ, pracownie diagnostyczne, pracownia produkcji cytostatyków, pracownia patomorfologii, żywienie kliniczne i wiele innych.
Tym, co wyróżnia system Optimed NXT jest niezwykle intuicyjny interfejs użytkownika, którego obsługa jest analogiczna we wszystkich modułach. Dzięki temu personel całego szpitala pracuje na tym samym, prostym w obsłudze oprogramowaniu. Co więcej, moduł e-learningowy ułatwia procesy wdrażania nowych pracowników i nauki obsługi systemu. Kolejne przydatne funkcje to wbudowane katalogi (ICD9, ICD10 i Pharmindex) i konfigurowalne, dynamiczne szablony dokumentów. Z kolei podgląd historii modyfikacji i mechanizmy autozapisu sprawiają, że ryzyko błędu w dokumentacji lub utraty danych jest znacznie zminimalizowane.
Chcesz dowiedzieć się więcej lub otrzymać ofertę dla Twojej placówki? Skontaktuj się z ekspertem.
Darmowa aplikacja dla pacjentów, czyli nowe możliwości Optimed NXT
Od teraz placówki medyczne, które wdrożą system Comarch Optimed NXT, będą mogły oferować swoim pacjentom darmową aplikację Comarch HealthNote - mobilną książeczkę zdrowia. Użytkownicy mogą wprowadzać do niej pomiary parametrów zdrowotnych, dokumentację medyczną, notować niepokojące objawy, a następnie udostępniać te dane lekarzom w trakcie wizyt stacjonarnych, teleporad i wideokonsultacji. Co ważne, lekarz nie musi nawet zakładać konta – wystarczy dostęp do Internetu.
Po integracji systemu Comarch Optimed NXT z aplikacją Comarch HealthNote cała dokumentacja medyczna wytwarzana w placówce będzie automatycznie przesyłana na konta użytkowników w Comarch HealthNote. Pacjenci nie będą musieli przychodzić do placówki wyłącznie w celu odebrania wyników badań czy umawiać się na wizyty na „doniesienie” dokumentacji medycznej. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w dobie pandemii. Pozostałe korzyści wynikające z integracji systemu Comarch Optimed NXT z aplikacją Comarch HealthNote to min.:
- Zabezpieczenie wrażliwych danych medycznych w Comarch EHR Cloud
- Zmniejszenie liczby wniosków o wydanie dokumentacji medycznej
- Oszczędność czasu pacjentów i personelu medycznego
- Dodatkowy kanał komunikacji z pacjentami
- Sprawny obieg informacji
- Nowoczesny i postępowy wizerunek placówki
Dowiedz się więcej na temat integracji.
Bezpieczeństwo danych medycznych
Nasze systemy są tworzone przez zespoły, które mają duże doświadczenie w przygotowywaniu rozwiązań dla sektora medycznego, gdzie ogromny nacisk kładzie się na dostępność usługi i bezpieczeństwo wrażliwych danych. Od lat zajmujemy się dostarczaniem oprogramowania dla placówek medycznych, w tym zaawansowanych platform regionalnych, takich jak Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie czy Wielkopolskie e-Zdrowie. Dodatkowo tworzone przez nas systemy stanowią bezpieczne repozytorium, które chroni dane medyczne przed utratą lub kradzieżą.
W naszych produktach wykorzystujemy liczne rozwiązania, które zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa. Wśród nich można wymienić:
- wykorzystanie światowych standardów bezpieczeństwa dla systemów ochrony zdrowia, m.in. IHE XUA;
- szyfrowanie dokumentacji medycznej przy użyciu silnych kluczy AES 256;
- własne Data Center, które jest zgodne z wiodącymi standardami w branży (ITILv3; PCI DSS, ISAE 3402 typu I i II oraz - co najmniej - wymagania poziomu Tier 3);
- szyfrowanie na zasadzie P2P (peer-to-peer), dzięki któremu nie ma możliwości zapisu rozmowy na serwerach dostawcy oprogramowania;
- szyfrowanie end-to-end, dzięki któremu każda sesja ma inny, wspólny klucz tajny.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Materiały prasowe/EG