Jak poprawić współpracę kardiologa i pacjenta z nadciśnieniem tętniczym?
Nadciśnienie tętnicze to choroba wymagająca bezterminowej farmakoterapii. Spora część chorych przerywa ją już po roku. Czy właściwy dobór leków sprzyja przestrzeganiu lekarskich zaleceń?
Nieprzestrzeganie przez pacjentów lekarskich zaleceń jest znaczącym problemem dla większości specjalistów, opiekujących się w swojej praktyce pacjentami z chorobami przewlekłymi, które wymagają długotrwałej farmakoterapii – a do tych bez wątpienia należy nadciśnienie tętnicze. W takich przypadkach dla osiągnięcia i podtrzymania efektu zdrowotnego chory powinien przyjmować leki codziennie i bezterminowo, co dla wielu z różnych względów jest problematyczne.
Prawie połowa pacjentów z NT po pierwszym roku terapii odstawia leki
Choć brakuje jeszcze na ten temat szczegółowych danych, to eksperci szacują, że problem nasilił się w okresie pandemii COVID-19. Co więcej, warto pamiętać, że przebycie infekcji spowodowanej przez SARS-CoV-2 mogło nieść ze sobą konieczność modyfikacji terapii nadciśnienia tętniczego, ale to wymagałoby wizyty u kardiologa, czego część chorych zaniechała.
- Wielu pacjentów nie kontynuuje leczenia farmakologicznego z różnych względów. Część z nich nie dostrzega efektów leczenia lub nie do końca rozumie cele terapii. Zdarza się oczywiście, że problem leży po stronie lekarza i jego przyczyną jest ograniczona możliwość uzyskania przez chorego recepty na kontynuację leczenia. Problem nieprzestrzegania zaleceń jest niebagatelny. W czasie pierwszego roku trwania terapii blisko połowa chorych z nadciśnieniem tętniczym rezygnują z kontynuowania leczenia – wskazała dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka z I Kliniki Kardiologii, Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego CM UJ
Unikanie przestrzegania lekarskich zaleceń – jaką strategię terapeutyczną wybrać?
Jak zauważyła ekspertka, poprawa skuteczności leczenia to nie tylko edukacja pacjenta i przeniesienie części odpowiedzialności za efekt zdrowotny na jego barki, ale też maksymalne ułatwienie choremu stosowania się do lekarskich zaleceń.
- Wytyczne ekspertów już od lat rekomendują strategię stosowania leków długodziałających, które możemy dawkować raz dziennie oraz preparatów złożonych. Ta druga kategoria leków pozwala na zawarcie w jednej tabletce leków przeciwciśnieniowych i obniżających poziom cholesterolu. Leczenie hybrydowe, czyli łączenie leków po ustaleniu ich dawki, znacznie poprawia współpracę z pacjentem – podkreśla dr hab. Agnieszka Olszanecka.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania!
Źródło: Puls Medycyny