Jak poprawić leczenie zaburzeń lipidowych w Polsce [DEBATA]
aktualizacja: 06-10-2021, 12:47
Potrzeba budowania świadomości zdrowotnej Polaków, większy dostęp do innowacyjnych leków hipolipemizujących oraz zmiany systemowe w zakresie organizacji opieki nad pacjentami z hipercholesterolemią są niezbędne, by poprawić leczenie zaburzeń lipowych w Polsce. Takie wnioski płyną z debaty, zorganizowanej przez “Puls Medycyny”.
Zaburzenia lipidowe to problem zdrowotny ok. 19 mln Polaków. Problem często bagatelizowany, bo podwyższone frakcje cholesterolu LDL, głównego sprawcy miażdżycy, nie wiążą się z dokuczliwymi dolegliwościami. Bywa też i tak, że sami lekarze, widząc odchylenia od norm w lipidogramie, podstawowym badaniu w kierunku hipercholesterolemii, nie reagują adekwatnie do sytuacji.
Sytuacji nie poprawiają działające ruchy antystatynowe, podważające sens leczenia. Skutki są opłakane: zawał, jedno z najpoważniejszych powikłań miażdżycy, dotyka rocznie ok. 80 tys. mieszkańców naszego kraju. Co zrobić, by zahamować epidemię zaburzeń lipidowych? Jakie zmiany systemowe są konieczne, by lepiej wykrywać i lepiej leczyć pacjentów z hipercholesterolemią? – zastanawialiśmy się wspólnie z zaproszonymi ekspertami, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej przez “Puls Medycyny”.
Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli:
- prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii
- prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii
- prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego
- dr hab. n. med. prof. inst. Piotr Dobrowolski, kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej w Instytucie Kardiologii w Warszawie
- dr n. med. Krzysztof Chlebus, koordynator Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku
- dr Jerzy Gryglewicz, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego
Dyskusję prowadziła red. Ewa Kurzyńska. Zapraszamy do oglądania!

Źródło: Puls Medycyny