Jak pacjenci z SM oceniają swoich lekarzy?
Większość chorych na SM pozytywnie ocenia personel lekarski, z którym się styka podczas leczenia, wiedza chorych o dostępnych nowych formach leczenia nadal nie jest jednak zadowalająca – wynika z badań w ramach 7. edycji kampanii Fundacja SM-WALCZ O SIEBIE i domu badawczego Maison&Partners na grupie 358 pacjentów.
Z roku na rok coraz więcej chorych na SM pozytywnie ocenia swoich lekarzy – w 2018 60 proc. uczestników badania, dwa lata wcześniej było to 57 proc. Zmniejszyła się również liczba osób negatywnie oceniających lekarza: obecnie jest to 9 proc., zaś w 2016 było to 14 proc. Dobre oceny lekarze zbierają za kompetencje, wiedzę i jasność komunikacji. Sama relacja lekarz-pacjent staje się bardziej partnerska: 82 proc. osób bardzo dobrze lub raczej dobrze ocenia lekarską uprzejmość. Nie oznacza to jednak niestety, że chorzy nie wskazują obszarów, gdzie komunikacja mogłaby być lepsza. 25 proc. badanych czuje się podczas wizyt lub zabiegów przedmiotowo traktowana, a 20 proc. odczuwa stres lub dyskomfort, 20 proc. twierdzi, że lekarz nie rozumie ich potrzeb. Według uczestników badania szczególnie problematyczną sferą, o której lekarze rozmawiają z nimi niechętnie jest seksualność chorych na SM.

„W dalszym ciągu dość rzadko pacjenci są pytani podczas wywiadu o istotne sfery życia, mniej niż połowa badanych deklaruje, że zapytano ich o wsparcie ze strony bliskich, styl życia, nastrój pacjenta, jego ewentualną depresję. Większość badanych, więcej również niż w 2016 roku, deklaruje, że decyzja o obecnej terapii została przedyskutowana z lekarzem i podjęta wspólnie z nim. Niestety, najrzadziej zadawanym pytaniem okazuje się jednak to o plany rodzicielskie – aż połowa kobiet nie była pytana o to, czy chciałaby urodzić pierwsze lub kolejne dziecko” - mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE.
Z opublikowanych badań wynika, że jedynie 55 proc. osób było przed wyborem terapii informowanych o nowych opcjach leczenia, choć z drugiej strony 70 proc. zadeklarowało, że decyzja o wyborze była przedyskutowana i podjęta wspólnie z lekarzem. Coraz istotniejszym źródłem informacji staje się dla chorych Internet – w 2016 r. swoją wiedzę pogłębiało w ten sposób 70 proc. chorych na SM, obecnie liczba ta wzrosła już do 80 proc.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI – wzięło w nim udział 358 osób. W badanej próbie najkrótszym okresem czasu trwania choroby jest 7 miesięcy, a najdłuższym: 67 lat. Średnia dla czasu trwania choroby wynosi 12 lat. Większość badanych (78 proc.) cierpi obecnie na rzutowo-remisyjną postać choroby; 9 proc. na wtórnie postępującą, a 13 proc. na pierwotnie postępującą.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W personalizowanej terapii SM ważne są preferencje chorego - rozmawiamy z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem Selmajem
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG