Jak leczyć dobrze pacjenta po zawale?
Udana rewaskularyzacja wieńcowa nie zwalnia z dobrej farmakoterapii po zabiegu. Jakie zatem leczenie będzie optymalne u pacjenta z nadciśnieniem i przewlekłym zespołem wieńcowym? – pytamy prof. Przemysława Mitkowskiego.
– Angioplastyka wieńcowa jest tylko jednym z elementów leczenia. To leczenie objawowe, dzięki któremu usuwamy skutki choroby, do której prowadzą czynniki ryzyka działające przez wiele lat. Do tych najważniejszych zaliczamy nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, zaburzenia gospodarki węglowodanowej. A także niewydolność nerek, która rozwija się w trakcie trwania niekontrolowanego NT – mówi prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w wywiadzie wideo dla „Pulsu Medycyny”.
Te czynniki ryzyka po interwencji wieńcowej muszą być bardzo dobrze kontrolowane. Zalecenia mówią, że ciśnienie w pomiarach domowych powinno być obniżone do wartości poniżej 130/80 mm Hg (u osób do 65 r. ż.). Z kolei LDL cholesterol u pacjenta po zawale powinien wynosić poniżej 55 mg/dl.
– Po interwencji wieńcowej nasz pacjent przyjmuje co najmniej 4-5 leków. Tymczasem wiadomo, że im więcej tabletek, tym gorsza współpraca ze strony chorego. Dlatego warto dążyć do stosowania leków złożonych, pozwalających np. podawać dwa leki w formie jednej tabletki – radzi prof. Przemysław Mitkowski.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny