Jak innowacyjne podejście do prowadzenia terapii zmieniło sytuację chorych na zaawansowanego czerniaka?
Innowacyjne terapie to tylko jeden z elementów nowoczesnej, kompleksowej terapii w nowotworach zaawansowanych. O tym, dlaczego program lekowy B.59 dotyczący czerniaka daje najlepsze możliwości prowadzenia innowacyjnego leczenia, w programie “Pro/Kontra” rozmawiamy z prof. Piotrem Rutkowskim oraz dr hab. n. med. Bożeną Cybulską-Stopą.
Prace nad zaprojektowaniem nowoczesnego programu lekowego dotyczącego leczenia zaawansowanego nieoperacyjnego i przerzutowego czerniaka trwały wiele lat. Dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Onkologii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, w rozmowie z “Pulsem Medycyny” zaznacza, że ogromny wkład w stworzenie modelowego programu lekowego w polskiej onkologii miał prof. Piotr Rutkowski.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski jest kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
– Pan profesor walczył od zawsze nie tylko o dostęp do nowoczesnych leków, ale także o to, aby program lekowy był praktyczny i spełniał oczekiwania klinicystów. Obowiązujący obecnie program lekowy B.59 pozwala leczyć chorych w sposób nowoczesny, daje onkologom klinicznym możliwość podejmowania decyzji o modyfikacji leczenia, kiedy u danego pacjenta zachodzi taka potrzeba. Program lekowy B.59 to perła polskiej onkologii - ocenia.
Zapraszamy do oglądania!

Źródło: Puls Medycyny