Inteligentne urządzenia, które stłumią hałas i ułatwią zasypianie
Według raportu sporządzonego przez Transparency Market Research wartość globalnego rynku urządzeń wykorzystywanych w leczeniu chrapania i bezdechu sennego osiągnie do 2024 r. poziom 23 miliardów dolarów.
Bezsenność i kłopoty z zasypianiem nie tylko pogarszają jakość życia, często leżą również u podstaw innych chorób. Według najnowszych badań opublikowanych przez czasopismo „The Lancet” zakłócenia snu i rytmu dobowego są powiązane z częstszym ryzykiem zachorowania na depresję, a nawet chorobę afektywną dwubiegunową. Częstą przyczyną problemów ze snem są takie dolegliwości jak bezdech senny i chrapanie. Chorym i ich bliskim wychodzi naprzeciw poza leczeniem także technologia – coraz więcej jest nowoczesnych urządzeń, które np. tłumią hałas.

Jednym z takich rozwiązań są inteligentne zatyczki do uszu QuietOn Sleep, które nie tłumią wszystkich dźwięków płynących z otoczenia, ale wyłącznie te, które przeszkadzają w zaśnięciu.
„Zatyczki do uszu QuietOn Sleep z funkcją aktywnego tłumienia hałasu zostały stworzone specjalnie z myślą o tłumieniu dźwięku chrapania. Działają w oparciu o technologię aktywnego tłumienia hałasu. Hałas jest przechwytywany przez urządzanie i za pomocą głośnika wytwarzana jest odwrotna fala dźwiękowa, która tłumi niepożądane dźwięki” – tłumaczy Annie Tran, dyrektor marketingu w firmie QuietOn.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest nakładka na nos Silent Partner SmartPatch z ukrytymi mikrofonami i systemem, który rozpoznaje amplitudę i częstotliwość chrapania. Urządzenie w czasie rzeczywistym wykrywa dźwięki chrapania i wytwarza falę dźwiękową o odwróconej fazie. Skutkuje to wyciszeniem dźwięków powstających w odległości do 20 cm od użytkownika. Dzięki takiej technologii wytłumieniu ulega wyłącznie chrapanie, a nie np. dźwięk alarmu budzika.
„Dźwięki budzika mają zazwyczaj wysoką częstotliwość, a technologia aktywnego tłumienia hałasu w naszych urządzeniach jest ukierunkowana na tłumienie przede wszystkim hałasów o niskiej częstotliwości. Zatem nie powinno być problemów z używaniem budzików, o ile są odpowiednio głośne” – wyjaśnia Anie Tran.
Centrum Badania Opinii Społecznej szacuje, że w Polsce z chrapaniem zmaga się 13 mln osób.
Źródło: Newsseria
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nocny marek częściej choruje i ma większe ryzyko śmiertelności
Laserowa korekcja podniebienia redukuje chrapanie i bezdech senny
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG