Innowacyjna operacja w poznańskim szpitalu ortopedycznym
Innowacyjną operację odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego przeprowadzono w czwartek w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak poinformował szpital, był to pierwszy taki zabieg w Polsce.
Operację 70-letniej pacjentki, chorującej na chorobę zwyrodnieniową wielostawową przeprowadził zespół z Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki. Szef kliniki prof. dr hab. med. Leszek Romanowski poinformował 23 kwietnia na konferencji prasowej, że w trakcie zabiegu zastosowano implant zaprojektowany i wykonany specjalnie dla konkretnego pacjenta.

Na podstawie wykonanej diagnostyki, w tym badania tomografii komputerowej, powstał projekt; implant stawu ramiennego został wydrukowany w specjalnej technice w USA.
"Ta proteza teraz została przysłana i, mimo obecnego stanu związanego z koronawirusem, trzeba było teraz tę operację przeprowadzić – nie było innej możliwości" – wyjaśnił prof. Romanowski.
Jeden z wykonujących operację lekarzy, dr n. med. Maciej Bręborowicz wyjaśnił, że specjalnie przygotowany implant był potrzebny ze względu na stopień zniszczenia stawu ramiennego chorej. Wykorzystanie powszechnie stosowanych implantów nie pozwoliłoby zrekonstruować uszkodzonej panewki łopatki.
Operacja odwróconej endoprotezoplastyki stawu ramiennego oznacza nieanatomiczną zamianę głowy kości ramiennej panewką endoprotezy, zaś panewki głową endoprotezy - jest to całkowita endoproteza stawu ramiennego. Została zaprojektowana, aby umożliwić wykonywanie ruchów w stawie, pomimo niewydolności pierścienia rotatorów.
Zabieg trwał prawie sześć godzin, pacjentka czuje się dobrze. Po operacji wymagać będzie wielomiesięcznej rehabilitacji pod kontrolą fizjoterapeuty. Według lekarzy, leczenie daje pacjentce szansę na istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę zakresu ruchu operowanej kończyny, co powinno podnieść jakość i komfort jej życia oraz umożliwić jej pełny powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.
***
2019 r. w ortopedii podsumowuje prof. dr hab. n. med. Leszek Romanowski, kierownik Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Ortopedia: Nie odbiegamy od zachodnioeuropejskich standardów leczenia
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rafał Pogrzebny/PAP/EG