Infolinia urologiczna: porozmawiaj o chorobie!
Skrępowanie oraz problem z mówieniem o chorobie należą do najczęstszych barier dla rozpoczęcia leczenia schorzeń urologicznych związanych z nietrzymaniem moczu zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Aby ułatwić pacjentom konsultację lekarską uruchomiono bezpłatną infolinię urologiczną,
Wielu pacjentów wstydzi się rozmawiać o niektórych chorobach, krępuje ich to. Unikają więc wizyty u lekarza, odkładając ją na później. Wstyd, problemy z mówieniem o chorobie należą do najczęstszych barier dla rozpoczęcia leczenia schorzeń urologicznych związanych z nietrzymaniem moczu zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Pixabay/CC0 Public Domain
Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczyć może od 30 do 60 proc. kobiet w wieku średnim i starszym Łagodny rozrost prostaty stwierdza się u blisko 25 proc. mężczyzn po 40 roku życia, a u mężczyzn powyżej 80 roku życia – 70 proc.
Z powodu wstydu pacjenci odwlekają z wizytą u lekarza
Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość. Z powodu wstydu, a także braku wiedzy o chorobach związanych z nietrzymaniem moczu oraz możliwościach terapii, 66 proc. pacjentek oraz 60 proc. pacjentów odwleka decyzję o konsultacji medycznej przez okres od kilku miesięcy, do kilku lat. Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego, takie jak: łagodny rozrost prostaty, pęcherz nadreaktywny, nietrzymanie moczu i nawracające zakażenia układu moczowego oraz zaburzenia erekcji stanowią poważny problem i w znacznym stopniu wpływają na jakość życia chorych oraz na ich codzienne funkcjonowanie. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych komplikacji, które w skrajnych przypadkach zagrażają życiu chorego.
„Zwlekanie z wizytą u lekarza wynika u pacjentów często z nierozpoznania choroby oraz nadziei, że dolegliwości, do których niechętnie się przyznają, same miną. Do tego dochodzi przekonanie, że niektóre dolegliwości są naturalną konsekwencją starzenia się organizmu i trzeba je zaakceptować, mimo tego, że utrudniają codzienne życie i są coraz bardziej uciążliwe. Tymczasem przełamanie bariery wstydu i konsultacja z lekarzem, również lekarzem pierwszego kontaktu może pomóc w szybkim rozpoznaniu choroby i rozpoczęciu skutecznego leczenia” – mówi prof. dr hab. med. Piotr L. Chłosta.
Telefon do urologa
Teva postanowiła uruchomić bezpłatną infolinię urologiczną - pacjenci moją skonsultować swoje obawy i wątpliwości z urologiem. Konsultacja telefoniczna nie ma na celu postawienia diagnozy pacjentowi, nie zastąpi też leczenia , umożliwi jednak choremu rozmowę na temat obaw związanych z dolegliwościami i otrzymanie fachowych informacji na temat różnych schorzeń urologicznych, ich objawów, przebiegu, niezbędnych badań oraz dostępnych metod leczenia.
Bezpłatna infolinia pod numerem 0 800 700 050, dostępna jest przez 5 dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00. Program rozpoczął się 5 maja 2016 roku i potrwa przez trzy miesiące.
© ℗Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj