Inflacja wyższa niż przypuszczano. Co to oznacza dla ochrony zdrowia?
O 40 proc. wzrosły nośniki energii , ceny żywności o ponad 17 proc., ogółem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Eksperci oczekiwali wzrostu cen w sierpniu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 0,2 proc. mdm. Podany przez GUS wzrost inflacji wydaje się, że zaskoczył wszystkich.
GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
Niestety wyraźny wzrost cen widać w sierpniu w przypadku nośników energii. Jak podaje GUS w porównaniu do sierpnia 2021 r. wzrost wynosi o 40,3 proc., a w stosunku do lipca 2022 r. wzrosły o 3,7 proc. To oznacza, kolejny wzrost obciążeń dla palcówek medycznych. A jak już pisaliśmy, lecznice już wcześniej odczuły dotkliwie skok cen energii.
Dlatego Związek Powiatów Polskich i apeluje o zamrożenie cen zarówno energii, jak i ogrzewania sieciowego. Kwestia ta ma być omawiana 31 sierpnia na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Lecznice nie tylko będą musiały się zmierzyć z rosnącymi kosztami energii, ale i rosnącymi też kosztami żywienia pacjentów. W sierpniu z szacunków GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych, wzrosły w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 17,4 proc., a w stosunku do lipca 2022 r. wzrosły o 1,6 proc.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Związek Powiatów Polskich chce zamrożenia cen energii i ogrzewania w szpitalach
Pracodawcy RP piszą do premiera ws. energii dla placówek ochrony zdrowia
Źródło: Puls Medycyny