Immunoterapia szansą dla chorych na nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca [WIDEO]
Pojawiły się ostatnio doniesienia o skuteczności immunoterapii stosowanej u pacjentów z nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca w III stopniu zaawansowania, poddanych wcześniej radiochemioterapii. Czy immunoterapia jest nadzieją dla tych pacjentów?
"U chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium miejscowego zaawansowania, u których nie ma możliwości leczenia chirurgicznego, należy rozważyć jednoczasową radiochemioterapię, która powinna być konsolidowana za pomocą immunoterapii" - powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, podczas debaty poświęconej współczesnym wyzwaniom w terapii raka płuca, zorganizowanej przez "Puls Medycyny".
Efektem takiego postępowania jest bardzo istotna różnica w czasie przeżycia wolnym od progresji choroby - jest on dłuższy aż o ok. 11 miesięcy.
Prof. Macieja Krzakowskiego zapytaliśmy też, czy mamy w Polsce szanse leczyć pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca zgodnie ze standardami Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).
"Algorytmy postępowania ESMO rozpoczynają proces decydowania o procesie leczenia takich chorych od określenia ich charakterystyki molekularnej. W zależności od wyników tej oceny, odbywa się kwalifikacja do leczenia ukierunkowanego na cele. W Polsce odsetek chorych otrzymujących nowoczesne leczenie jest niższy od tego, którego byśmy oczekiwali. Nie wynika to wyłącznie z braku dostępności leków w programie lekowym, ale również z niedostatecznego wykorzystywania możliwości kwalifikacyjnych chorych" - stwierdził prof. Krzakowski.
ZOBACZ TAKŻE: Jak wygrywać z rakiem płuca [RELACJA z DEBATY]
Zasadność badania ekspresji PD-L1 w kwalifikacji chorych na NDRP do immunoterapii
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rozmawiała Maja Marklowska-Tomar