Ilu zaszczepionych zachorowało na COVID-19, ilu było w szpitalu, a ilu zmarło? Są dane MZ
Na posiedzeniu Sejmu Waldemar Kraska odniósł się do skali zachorowań na koronawirusa wśród osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak poinformował, wśród wszystkich przypadków osoby zaszczepione to ok. 13 proc. Jeśli chodzi o zgony, to wśród zaszczepionych odsetek ten wynosi 6,3 proc.

Podczas środowego posiedzenia Sejmu - 1 grudnia - Waldemar Kraska - przekazał posłom informację o rządowych działaniach w walce z COVID-19. Kolejny raz mówił o skuteczności szczepień w kontekście minimalizowania za ich pomocą ryzyka choroby i zgonu.
Szczepienia a ryzyko zgonu i hospitalizacji
– Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką, to jest 2 mln 20 tys. osób. Liczba zakażeń wśród osób zaszczepionych, po upływie 14 dni od przyjęcia tej drugiej dawki, to 259 tys. 120 osób. Wartość procentowa ilości osób, które były zaszczepione w pełni, a zachorowały, to 12,8 proc. Na 10 osób zakażonych, 9 osób to były osoby niezaszczepione - wskazał Kraska.
Według najświeższych informacji, w wyniku COVID-19 w Polsce zmarło 47 tys. 531 chorych, z czego 2 tys. 960 zmarłych (6,3 proc.) to osoby w pełni zaszczepione.
– Na 100 zgonów 94 osoby to były osoby niezaszczepione - podkreślił Kraska.
Wśród osób hospitalizowanych 4,9 proc. stanowiły te w pełni zaszczepione. Hospitalizowano łącznie 102 tys. 48 osób. w tym w pełni zaszczepionych osób, które trafiły do szpitala było 5018.
Ile wydano na walkę z pandemią do tej pory?
Na walkę z pandemią koronawirusa w Polsce w 2021 r. rząd przeznacza 34,3 mld zł, a w przyszłym roku planuje na ten cel wydać ponad 21 mld zł.
Wiceminister zaznaczył, że podczas czwartej fali pandemii, od 31 sierpnia, zwiększono zapas łóżek dla pacjentów z COVID-19 o ponad 21 tys., a respiratorów o prawie 2 tys. Obecnie dla tych pacjentów w szpitalach przygotowane są 27 694 łóżka i 2523 respiratory. Uruchomiono 25 szpitali tymczasowych.
– Aktualnie w szpitalach tymczasowych mamy do dyspozycji 2529 łóżek i 360 miejsc dla pacjentów wymagających terapii respiratorowej - wyliczył wiceminister.
Zaznaczył, że jesteśmy "w okolicach szczytu czwartej fali", ale liczba pacjentów wymagających hospitalizacji będzie przez kolejne tygodnie jeszcze utrzymywać się na wysokim poziomie. Dlatego resort - jak wyjaśnił - chce do 10 grudnia zwiększyć liczbę łóżek dla pacjentów z COVID do 32 tys., a respiratorów do 2,8 tys.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Horban o liczbie zgonów z powodu COVID-19 w Polsce: wcale nie jest taka wysoka
Źródło: Puls Medycyny