Ile osób w Polsce choruje na cukrzycę?[raport NIZP-PZH]
Liczba chorych na cukrzycę rośnie. Na świecie według ostatnich badań WHO choruje już 422 mln ludzi, w Polsce według najświeższych badań - 2 mln 700. Wiadomo też, że cukrzyca i zawały serca są ze sobą powiązane.
Cukrzyca jest poważną, przewlekłą chorobą, która rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu regulującego poziom cukru/glukozy we krwi) lub jeżeli organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystywać wytwarzanej insuliny. Cukrzyca jest również ważnym problemem zdrowia publicznego i jedną z czterech priorytetowych chorób niezakaźnych, którym wydano walkę na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci systematycznie rosła liczba zachorowań i rozpowszechnienie cukrzycy.

- Dotychczas w Polsce nie mieliśmy dobrych danych, dotyczących statystyk chorych na cukrzycę. Obecnie takimi danymi już dysponujemy. Dzięki badaniom NFZ, badaniu Natpol 2011 i badaniu Receptometr Seguence, robionym różna metodyką z dużą dokładnością możemy powiedzieć, że w Polsce choruje na cukrzycę 2 mln 700 tys. osób, z czego 550 tys. o tym nie wie - mówił prof. Tomasz Zdrojewski z PAN. - Po raz pierwszy też prezentujemy dane o cukrzycy, oceniając jej występowanie w zawale serca.
Jeśli nie poprawimy prewencji oraz aktualnych wskaźników i trendów (zły scenariusz) to przy przewidywalnym starzeniu się populacji w czasie 20 lat liczba chorych zwiększy się o 80 proc - mówi prof. Tomasz Zdrojewski. Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że Polsce na cukrzycę leczy się w ramach NFZ 2 130 494 osoby.
- 64 milionów osób żyje w Regionie Europejskim
- 33 milionów kobiet i 31 milionów mężczyzn (w wieku 18+)
cukrzyca odpowiada za 9 proc. wydatków całkowitych na zdrowie w Europie 2015, to ok. 156 miliardów USD
2/5 osób w wieku 20-79 żyje z cukrzycą (to 23.5 mln osób), która nie jest zdiagnozowana.
cukrzyca odpowiada za 9 proc. wydatków całkowitych na zdrowie w Europie 2015, to ok. 156 miliardów USD
2/5 osób w wieku 20-79 żyje z cukrzycą (to 23.5 mln osób), która nie jest zdiagnozowana.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: maj