Holandia: pierwsza operacja wszczepienia sztucznego serca
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie (UMC Utrecht) z powodzeniem wszczepili pierwsze sztuczne serce w Holandii. 54-letni pacjent ma się dobrze i przebywa w domu.

Do zabiegu doszło na początku listopada - informuje Universitair Medisch Centrum Utrecht w komunikacie prasowym opublikowanym w poniedziałek (15 listopada).
Operacja jest częścią międzynarodowego projektu badawczego mającego na celu znalezienie alternatywy dla dawców serc.
- W Holandii po prostu ich brakuje - mówi Linda van Laake, lekarka, która uczestniczyła w zabiegu.
Sztuczne serce w ciele, baterie w torbie na ramię
“Sztuczne serce nie tylko pomaga ludziom, którzy muszą zbyt długo czekać na dawcę, ale ma również potencjał, aby pomóc tym, którzy nie przeżyliby normalnego przeszczepu” - wskazuje kardiolożka, cytowana w komunikacie prasowym.
„Urządzenie zastępuje chore serce pacjenta i przejmuje jego pełną funkcję. Aparat jest połączony z przedsionkami, wielką tętnicą ciała i tętnicą płucną” - informuje Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Utrechcie.
Wszczepiony aparat jest połączony kablem wychodzącym ze ściany brzucha pacjenta do kontrolera i zestawu czterech baterii, które 54-latek będzie musiał nosić w torbie na ramię.
Van Laake przypomina, że wprawdzie istnieją urządzenia pełniące funkcje serca, są to jednak maszyny, które znajdują się poza ciałem. W efekcie pacjent musi pozostawać ciągle w szpitalu.
Sztuczne serce uratowało 30 osób na świecie
- Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków, które biorą udział w badaniu nad nową technologią sztucznego serca - mówi Faiz Ramjankhan, kardiochirurg, pod którego nadzorem przeprowadzono operację, cytowany przez UMC Utrecht.
Sztuczne serce wszczepiono po raz pierwszy osiem lat temu we Francji. Leczenie jest ciągle eksperymentalne. Na całym świecie około trzydziestu pacjentów otrzymało już ten rodzaj aparatu.
Jak przypomina dziennik „NRC” około 120 Holendrów znajduje się na liście oczekujących na nowe serce. Istnieje jednak poważny niedobór dawców. W Niderlandach dostępnych jest rocznie tylko około 40 serc.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mapowanie trójwymiarowe serca: jak wspiera proces diagnostyki i terapii?
Wrocław: zamiast wymieniać zastawkę, kardiochirurdzy wszczepiają pierścień
Źródło: Puls Medycyny