Hiszpania: w pandemii wzrosło spożycie leków przeciwlękowych i nasennych, przyjmuje je 20 proc. młodzieży
Co piąty 14-18 letni Hiszpan i Hiszpanka przyjmuje leki nasenne i przeciwlękowe - wynika z badania przeprowadzonego przez ministerstwo zdrowia w Madrycie. Odsetek ten wzrósł od wybuchu pandemii COVID -19.

Badanie, którego rezultaty opublikował w poniedziałek, 7 lutego dziennik “El Debate”, wskazuje, że o ile w 2019 r., czyli w ostatnim roku przed wybuchem pandemii, korzystanie z leków nasennych i przeciwlękowych deklarowało 18,4 proc. młodzieży, o tyle w 2021 r. było to już blisko 20 proc.
Młodzież nie wytrzymuje napięć związanych ze zmianą stylu życia
W ocenie Jose Luisa Carrasco, wykładowcy psychiatrii na madryckim uniwersytecie Complutense, znaczący wzrost sprzedaży tego typu praparatów wynika m.in. ze zwiększonego stresu wśród młodych z powodu licznych restrykcji przeciwepidemicznych, a także konieczności zmiany nawyków, np. przejścia na naukę zdalną.
Według hiszpańskich psychologów i psychiatrów wraz z pandemią COVID-19 i wprowadzanymi od marca 2020 r. restrykcjami w przemieszczaniu się obywateli nasiliły się problemy ze zdrowiem psychicznym ogółu społeczeństwa.
Hiszpanie za pandemię płacą zdrowiem psychicznym
Z opublikowanego w 2021 r. badania Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie oraz Instytutu Pracy, Środowiska i Zdrowia Związków Zawodowych (ISTAS) w Madrycie wynika, że blisko 61 proc. osób aktywnych zawodowo w Hiszpanii odczuło negatywny wpływ pandemii na swoje zdrowie psychiczne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Depresja, schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa - jakie możliwości terapii stwarza nowoczesna psychiatria?
Powinniśmy wspólnie zawalczyć o poprawę stanu zdrowia psychicznego Polaków
Źródło: Puls Medycyny