Hipertermia ma coraz szersze zastosowanie
Hipertermia to innowacyjna metoda terapeutyczna używana do przełamania systemu termoregulacji organizmu dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury.
Polega ona na podniesieniu temperatury tkanek do poziomu poza zakresem immunologicznie dozwolonym. Najczęściej stosuję się temperatury z zakresu 38°C - 42°C. Metoda ta znajduje zastosowanie głównie w onkologii (przede wszystkim w skojarzeniu z chemioterapią i radioterapią), jak również w leczeniu paliatywnym. Z powodzeniem stosuje się ją także w nieonkologicznych schorzeniach, takich jak chroniczny ból pleców, nadciśnienie tętnicze, łuszczycowe zapalenie stawów, czy fibromialgia. Najnowocześniejsze urządzenia zaprezentowane zostaną podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE, które odbędą się w dniach 8-10 października 2014 w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Podstawowe rodzaje hipertermii
W hipertermii miejscowej ciepło aplikowane jest na małym obszarze, takim jak guz. Zabiegi są bezpieczne, dobrze tolerowane przez pacjentów, precyzyjne, nieinwazyjne, nietoksyczne i – co ważne – nie wymagają hospitalizacji.
Podczas gdy hipertermia miejscowa ma na celu wybiórcze ogrzewanie konkretnego obszaru w ciele pacjenta, hipertermia całego ciała jest rodzajem sztucznej gorączki, bowiem wzrost temperatury obejmuje cały organizm pacjenta. Stosowana jest głównie w leczeniu nowotworów z przerzutami oraz nadciśnienia tętniczego.
Najnowsza technologia z Niemiec
Jednym z krajów gdzie hipertermia ma bardzo szerokie zastosowanie są Niemcy. Metoda ta jest tam stosowana jako jeden z głównych filarów postępowania w leczeniu onkologicznym oraz w wielu innych, pozaonkologicznych schorzeniach. O powszechności tej terapii świadczy fakt, iż już ponad 260 ośrodków medycznych specjalizuje się w leczeniu hipertermią.
W Polsce hipotermię stosuje Centrum Onkologii w Warszawie, Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Onkologii w Gliwicach, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach oraz NZOZ Centrum Medyczne Onkologii i Hipertermii w Warszawie.
Miniatury urządzeń, w skali 1:3, do hipertermii miejscowej oraz do hipertermii całego ciała, udostępnione będą podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MK