GW: z poselskiego projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym usunięto większość zapisów
Posłowie PiS skierowali do Sejmu nowy projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Jednak usunięto z niego większość przepisów, które miały skłaniać do szczepień - zauważa "Gazeta Wyborcza“.

W sierpniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jednak do tej pory nie znalazł się w wykazie prac rządu. Tymczasem na początku grudnia do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym (poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw).
Pierwsze czytanie dokumentu autorstwa posłów PiS odbędzie się najpewniej 8 grudnia, a głosowanie 9 grudnia. Projekt umożliwia zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami. Jak zauważa "Gazeta Wyborcza“ - to jedyny zapis z projektu resortu zdrowia, który pozostał.
Ustawa miała zachęcać do szczepień
Jak pisze GW, z dokumentu usunięto “wszystkie przepisy, które nie podobały się posłom z zespołu ds. sanitaryzmu, m.in. o karach za okłamywanie sanepidu i o zbieraniu informacji o niezaszczepionych dzieciach”. “Zostały tylko zapisy o odszkodowaniach za NOP. Zamiast 40 stron projekt ma teraz tylko 16. Z 34 stron uzasadnienia zostało 14.” - czytamy.
- Jestem za sprawdzaniem certyfikatów covidowych i ograniczeniami dla niezaszczepionych, ale jest jeszcze polityka – mówi w GW Bolesław Piecha z PiS, który złożył podpis pod projektem. Inny poseł tłumaczy: - Lepsze to niż nic.
W gazecie napisano ponadto, że “z obawy przed odpływem antyszczepionkowych wyborców do Konfederacji rząd nie wprowadził też do tej pory żadnych ograniczeń dla osób niezaszczepionych”, a “posłowie z zespołu ds. antysanitaryzmu wręcz się tym afiszują”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i mundurowych niemal pewny. Są rozmowy o paszportach covidowych
Liczba nadmiarowych zgonów od początku pandemii: Polska na drugim miejscu wśród krajów OECD [RAPORT]
Źródło: Puls Medycyny