Grzegorz Cessak: trening wzmacnia siłę, którą daje praca
Rok 2022 był dla Grzegorza Cessaka, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), niezwykle pracowity - zarówno w wypełnianiu obowiązków związanych z funkcjami pełnionymi w kraju, jak i instytucjach europejskich, a także w reagowaniu na bieżące wydarzenia.

Dr n. o zdr. Grzegorz Cessak jest prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL, od 2009 r.), członkiem Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA, od 2010 r.), członkiem Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) w EMA (od 2021 r.), mentorem Emacolex – Grupy Roboczej Prawników Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, członkiem Międzynarodowej Koalicji Organów Regulacyjnych ds. Leków (ICMRA, od 2016 r.), członkiem działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Radzie ds. COVID-19.
Zajął 9. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.
– Kontynuowaliśmy działania ukierunkowane na rozwijanie współpracy międzynarodowej i współdziałania z Europejską Agencją Leków (EMA). W ramach sprzeciwu wobec inwazji Rosji na Ukrainę podjąłem decyzję o wystosowaniu pisma do przewodniczącej Międzynarodowej Koalicji Organów Regulacyjnych ds. Leków (ICMRA) Emer Cooke oraz zapoczątkowałem szereg stanowczych działań zmierzających do wykluczenia rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru w Ochronie Zdrowia (Roszdravnadzor) ze spotkań ICMRA, a także zawieszenia tego urzędu w koalicji. Odnieśliśmy sukces - 2 marca 2022 r. Komitet Wykonawczy ICMRA wydał decyzję w sprawie nałożenia sankcji na służby rosyjskie zajmujące się nadzorem ochrony zdrowia - podkreśla prezes URPL.
Dodał, że 28 listopada podpisał porozumienie dwustronne o współpracy pomiędzy URPL a Państwowym Centrum Eksperckim Ministerstwa Zdrowia Ukrainy (SECMOH). W ramach poparcia kandydatury Ukrainy do członkostwa w UE Grzegorz Cessak wyraził swoją gotowość w zakresie wsparcia legislacyjnego wchodzącego w zakres kompetencji URPL. Był również zaangażowany w działania Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków, co wiązało się z uczestnictwem w posiedzeniach dotyczących najważniejszych spraw, w tym tych związanych z walką z COVID-19.
Wyzwania zawodowe przynoszą satysfakcję
Ubiegły rok był dla prezesa URPL również czasem intensywnych działań w ramach ICMRA, organizacji, do której należy odnoszenie się do bieżących wyzwań z zakresu produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi, w tym do zagadnień dotyczących pandemii COVID-19.
– W ramach Europejskiej Sieci Regulatorów (EMRN), koordynującej i wspierającej interakcje między ponad 50 organami krajowymi ds. leków stosowanych u ludzi i leków weterynaryjnych, skupialiśmy się również na działaniach dotyczących produktów leczniczych związanych z COVID-19 - wyjaśnia dr Cessak.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym był dla niego także udział w pracach Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), którego jest członkiem. Ciało to odgrywa kluczową rolę w dopuszczeniu do obrotu leków w Unii Europejskiej.
– Od czerwca 2020 r. biorę udział w pracach Komitetu Sterującego Komisji Europejskiej. Z udziałem państw członkowskich wypracowujemy strategie działań, w tym w zakresie szczepień przeciw COVID-19, pod nadzorem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), którego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom zagrożenia zdrowia, wykrywanie ich i szybkie reagowanie na nie - informuje prezes URPL.
Szczególnie satysfakcjonującym doświadczeniem i wyzwaniem zawodowym dla Grzegorza Cessaka było uczestnictwo w nowej Radzie ds. COVID-19, powołanej przez premiera w lutym ubiegłego roku. Rada dokonuje analiz i ocen bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej, społecznej, a także przygotowuje i przedstawia propozycje działań w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii COVID-19, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru ochrony zdrowia, oraz opiniuje projekty aktów prawnych.
Inspiracja płynie z uważności i doświadczania siebie
Grzegorz Cessak stara się prowadzić zdrowy tryb życia, dużą wagę przywiązuje do zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Sporo radości dostarczają mu również muzyka i śpiew – przygodę z nimi zaczął w dzieciństwie i trwa ona do dziś.
– Kocham utwory sakralne. Ten rodzaj sztuki pomaga mi w przezwyciężeniu trudów życia, zbliża do Boga, pozwala zatrzymać się w nieustannie pędzącym świecie - tłumaczy.
Mimo że nigdy nie zajmował się muzyką zawodowo, to miał okazję współpracować z profesjonalnymi muzykami, z którymi udało mu się zdobyć statuetkę Fryderyka. To jego hobby i sposób na rozwój. Jak podkreśla, śpiewanie wciąż go pasjonuje i cieszy, ponieważ wymaga wiele zaangażowania. Najbardziej przyciąga go do tej sztuki fakt, że liczą się w niej emocje i ich przekazywanie odbiorcy.
Jego drugą pasją jest sport. Od kilkunastu lat trenuje crossfit, startuje w zawodach. Jest wykwalifikowanym trenerem z uprawnieniami do prowadzenia zajęć, również z dziećmi. Ma swoją nastoletnią „ekipę”, z którą wspólnie wyciska siódme poty.
Na pytanie, kto jest jego największym autorytetem, bez wahania wskazuje na rodziców.
– Wychowywałem się pod czujnym okiem dwojga farmaceutów, więc moja droga zawodowa mogła być tylko jedna. Dzięki nim jestem tym, kim jestem. Zawsze będę za to wdzięczny - przyznaje.
Inspiracje znajduje w uważności i doświadczaniu siebie w tym wszystkim, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz. Dodaje, że dzięki zatrzymaniu i spojrzeniu na swoją rzeczywistość tu i teraz uzyskuje dostęp do swojego potencjału, siły czy intuicji. Nauka, praca, trening - te trzy słowa opisują go najkrócej i najlepiej.
– Nauka - bo wierzę w jej siłę, praca - bo daje mi siłę, a trening - bo tę siłę wzmacnia - stwierdza Grzegorz Cessak.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA
Źródło: Puls Medycyny