Grodzki o noweli ustawy o zawodzie lekarza: "gwóźdź do trumny" systemu OZ, Senat ją zawetuje
Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza to "gwóźdź do trumny" tego ledwo zipiącego systemu ochrony zdrowia - stwierdził w piątek (18 listopada) marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Ocenił, że Senat zawetuje nowelę ustawy.

- Jestem przekonany, że senatorowie, a mam nadzieję, że nie tylko z demokratycznej większości, zawetują nowelizację ustawy o zawodzie lekarza - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
- Dodał, że byłby to "gwóźdź do trumny tego ledwo zipiącego systemu ochrony zdrowia“.
- Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw przewiduje m.in. objęcie przez NFZ finansowania leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów Ministerstwa Zdrowia.
Sejm w środę wieczorem uchwalił nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, którą teraz zajmie się Senat. Wcześniej nie zgodził się na odrzucenie tego rządowego projektu w pierwszym czytaniu, o co wniosła komisja zdrowia.
Marszałek Grodzki: obowiązki są przekazane na NFZ, ale bez pieniędzy
Ustawa przewiduje m.in. objęcie przez NFZ finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla osób powyżej 75 lat oraz leków dla kobiet w ciąży. Politycy opozycji krytykowali projekt, wskazując, że przesuwa on zadania resortu zdrowia do NFZ bez jednoczesnego przesunięcia na te nowe zadania środków finansowych.
W piątek marszałek Grodzki był pytany przez dziennikarzy, "jak się skończy pomniejszenie funduszy na służbę zdrowia o 13 mld zł i czy Senat na to pozwoli". - Mam wrażenie, że (Senat) na to absolutnie nie pozwoli - odpowiedział prof. Grodzki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sejm przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
Przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość w sprawie projektu "przegrało pierwsze głosowanie w komisji zdrowia, szybko zwołało drugie posiedzenie, zmobilizowało posłów". - To, że w ledwo zipiącym systemie ochrony zdrowia tak naprawdę ma zabraknąć kolejnych 13 miliardów, a stwierdzam to z absolutnym smutkiem, będzie to najprawdopodobniej “gwóźdź do trumny” tego systemu - dodał.
W opinii prof. Grodzkiego, przyjęcie takich rozwiązań przez sejmową większość oznacza, że "raptem to wszystko idzie w powietrze, obowiązki są przekazane na NFZ bez pieniędzy i 13 miliardów w brakujących miliardach, których brakuje już Bóg wie ile, bo najbardziej zadłużony szpital to jest ponad miliard złotych zadłużenia". - Obawiam się, że to będzie miało dramatyczne skutki. Jestem przekonany, że senatorowie, a mam nadzieję, że nie tylko z demokratycznej większości, zawetują tę ustawę - oświadczył marszałek Senatu.
Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty: co przewiduje?
Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw przewiduje m.in. objęcie przez NFZ finansowania leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów Ministerstwa Zdrowia. Obecnie dotyczyć to będzie takich programów jak Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023, czy rządowy program polityki zdrowotnej "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024".
Oprócz tego nowela zakłada zmianę źródła finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego, polegającą na przeniesieniu ich finansowania z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ.
"Powierzenie finansowania świadczeń w rodzaju ratownictwo medyczne Narodowemu Funduszowi Zdrowia spowoduje, że w jednym podmiocie skupią się wszystkie zadania związane z planowaniem środków na ten cel, ich wydatkowaniem i rozliczaniem. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zasoby kadrowe do realizacji tych zadań, jak również odpowiednią organizację" - oceniono w uzasadnieniu tego rządowego projektu.
Pieniądze na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów miałoby być przekazywane - zgodnie z ustawą - marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie - przez ministra zdrowia.
Finansowaniem przez NFZ miałby zostać objęty także zakup szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych. Wśród zapisów projektu znalazło się umożliwienie jednorazowego zasilenia w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego NFZ z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ryczałt dla szpitali: będzie dodatkowe wsparcie, ale nieobowiązkowe. Są rozporządzenia MZ
Źródło: Puls Medycyny