Grądkowski: potrzebna jest transparentna polityka państwa dotycząca wyrobów medycznych
Branża wyrobów medycznych potrzebuje wprowadzenia transparentnej, krajowej polityki dla tego sektora. Tylko w ten sposób nowoczesne wyroby medyczne będą mogły w szybszy sposób trafić do powszechnego użytkowania - ocenia prezes Izby POLMED Arkadiusz Grądkowski.

- Innowacyjne rozwiązania to coś więcej niż nowe technologie. Zalicza się do nich także np. ulepszone wersje już dostępnych wyrobów medycznych
- Nie każda innowacja wchodzi do powszechnego użytku. Na przeszkodzie stoją: biurokracja oraz problem z finansowaniem
- Branża wyrobów medycznych potrzebuje jasnych, przejrzystych reguł gry. Dzięki nim wyroby w szybszy sposób trafią do powszechnego użytkowania
Innowacji nie stanowią tylko i wyłącznie nowe technologie - wskazywał prezes Izby POLMED Arkadiusz Grądkowski w trakcie konferencji „Innowacje w ochronie zdrowia” organizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.
Innowacje to coś więcej niż nowe technologie
- Innowacjami mogą być też ulepszone wersje prostszych w swojej budowie produktów. Wprowadzenie nowego elementu lub kształtu czy zastosowanie innego materiału, np. w produkcji pieluchomajtek, to też jest innowacja, która potrafi niesamowicie wpłynąć na komfort użytkowników - zaznaczył.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Reklama wyrobów medycznych: ministerstwo publikuje projekt rozporządzenia
Niestety - jak podkreślił - nie każda innowacja finalnie wejdzie do powszechnego użytku. Najczęstszą przeszkodą jest biurokracja oraz problem z finansowaniem.
– Brakuje całościowego spojrzenia na system, przez co, niestety, innowacje postrzegane są często jak rozwiązania zwiększające koszty leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że coś, co patrząc wycinkowo z perspektywy płatnika, jest bardzo drogie, z punktu widzenia makro jest oszczędnością dla systemu i całościowego budżetu państwa - mówił Grądkowski.
Potrzebujemy jasnych, przejrzystych reguł gry
Ekspert zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia transparentnej polityki dla wyrobów medycznych w naszym państwie.
– Tylko w ten sposób nowoczesne wyroby medyczne będą mogły w szybszy sposób trafić do powszechnego użytkowania i przynosić korzyści pacjentom - zaznaczył.
Powtórzył, że branża potrzebuje jasnych, przejrzystych reguł gry. - Inżynier z politechniki nie musi być prawnikiem. On powinien mieć możliwość wejścia na jedną stronę www i znalezienia informacji, jaką drogą musi podążać i jakie kroki podjąć, aby wymyślony przez niego produkt miał szansę na wejście do powszechnego stosowania - podsumował.
PRZECZYTAJ TAKŻE: GW: Ministerstwo Zdrowia podniesie ryczałt na leki
Źródło: Puls Medycyny